از سلامت جنسی خود مراقبت کنید.

179
سلامت جنسی

سلامت جنسی همانند: سلامت روحی ، بدنی و ذهنی یکی از مهمترین ابعاد سلامت می باشد.

برای بعضی از افراد هر گونه صحبت راجع به مسائل جنسی جزء خطوط قرمز حساب می شود. اما برای عده ای دیگر از جمله سازمان بهداشت جهانی، سلامت جنسی بعنوان یک بعد اساسی در سنجیدن سلامت و رفاه افراد می باشد. تمامی موضوعات، اعم از چگونگی داشتن رابطه جنسی سالم و لذت بخش تا سوال درباره  آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی و راه های پیشگیری از آنها موضوعات مهمی هستند که زیر چتر سلامت جنسی قرار می گیرند.

 

سلامت جنسی

مایکل مک گی متخصص امور جنسی در این باره می گوید:” سلامت جنسی یک بعد ضروری و مفید از انسان بودن است. انسان ها حق دارند تا از سلامت جنسی، سیاست های عمومی در جهت حمایت سلامت جنسی و داشتن لذت جنسی ، بهره مند باشند.”

علاوه بر آموزش و دفاع از سلامت جنسی، آقای مک گی به افراد و زوج ها درباره سلامت جنسی مشاوره می دهد. وی می افزاید رایج ترین و اساسی ترین سوالی که افراد هنگام مشاوره می پرسند این است که : ” آیا من طبیعی هستم؟”.  آقای مگ گی معتقد است که این سوال بهترین دلیل برای رواج آموزش سلامت جنسی در جهت داشتن، یک فهم واقع گرایانه از این که سلامت جنسی چیست؟-عادی بودن چه طیف گسترده ای را در بر می گیرد- می باشد. همچنین بهتر قادر خواهیم بود از سلامت جنسی خودمان و شریک جنسیمان مراقبت کنیم.

 

سلامت جنسی

آگاهی خود راجع به سلامت جنسی را افزایش دهید.

حتما بخوانید :   زیباجو : ثبت ۷۰۸ مورد از مبتلایان به ایدز درشهرهای جنوب غرب خوزستان - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و دنیا

آقای مگ گی می گوید: زود انزالی و ارگاسم در زنان موضوعات رایجی هستند که مراجعه کنندگان بیشتر راجع آنها نگران هستند و تمایل دارند تا اطلاعاتشان را در این زمینه ها بالا ببرند. سایر جنبه های سلامت جنسی که افراد می بایستی درباره شان آموزس ببینند شامل:

اصول اولیه رابطه جنسی: شناخت چرخه: نیاز جنسی، تحریک شدن و پاسخ دادن به آن سلامت جنسی را بهبود می بخشد.

مسائل مربوط به بارداری: بهداشت جنسی رابطه تنگاتنگی با تولید مثل دارد. انتخاب راه مناسب جلوگیری از بارداری و یا قدم هایی که زوج ها نیاز دارند در جهت بارداری بردارند، از جنبه های سلامت جنسی محسوب می شود.

خشکی واژن: تغییراتی که زنان در طول زندگی جنسی خود با آن مواجه هستند از جمله : بارداری، زایمان و یائسگی ممکن است باعث خشکی واژن شود که این موضوع مقاربت جنسی را برای آنان مشکل می کند. اما راه حل هایی برای این موضوع وجود دارد.

کاهش میل جنسییکی از مشکلات جنسی بین زوجین کاهش میل جنسی در یکی از طرفین می باشد. یکی از زوجین اغلب اوقات تمایل بیشتری به برقراری رابطه جنسی  نسبت به دیگری دارد.

اختلال در نعوظ: دلایل متفاوت جسمی و روحی وجود دارد که چرا مردان قادر به نعوظ در طول رابطه جنسی خود نیستند.

مشکلات جسمی: اختلالات جسمی، بیماری ها و دیگر شرایط ممکن است در برقراری رابطه جنسی اختلال ایجاد کنند و به یک راه حل خلاقانه نیاز داشته باشند.

مراقبت های مورد نیاز در برابر عفونت ها:

رابطه جنسی می تواند لذت بخش و البته مخاطره آمیز باشد. بیماری های مقاربتی می توانند ناراحت کننده و دردناک باشند؛ همچنین می توانند اثرات طولانی مدتی مانند: ناباروری داشته باشند. بعضی از بیماری های مقاربتی پتانسیل آن را دارند که شما را تا پایان عمرتان درگیر کنند. یادگیری راجع به سلامت جنسی به معنی یادگیری راجع به بیماری های مقارتی نیز می شود:

حتما بخوانید :   حسن ختامی در رابطه جنسی شما

علائم بیماری های مقاربتی : راجع به علائم و نشانه های بیماری های مقاربتی ای که در نتیجه عفونت به وجود می آیند اطلاعات کسب کنید.

پیشگیری: با برداشتن قدم هایی در جهت جلوگیری از گسترش بیماری های مقاربتی از سلامت خود و دیگران محافظت کنید.

آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی: آزمایش های مربوط به بیماری های مقاربتی بخش مهمی از برنامه سلامت جنسی شما می باشد. دانستن اینکه آیا شما به بیماری مقاربتی مبتلا هستید و یا خیر به شما در جهت درمان و محافظت از شریک جنسیتان کمک خواهد کرد.

زندگی کردن با یک بیماری مقاربتی: بعضی از بیماری های مقاربتی مانند: هپاتیت، تبخال و ایدز شما را برای تمام طول زندگیتان درگیر خواهند کرد. برای افراد مبتلا به این بیماری ها سلامت جنسی شامل مقابله با این عفونت ها در دراز مدت می باشد.

خشونت جنسی: ایمنی در روابط جنسی تبدیل به یک نگرانی شده است. خصوصاً زنان بیشتر در معرض خطر خشونت جنسی می باشند.

 

سلامت جنسی

چگونه میتوان برای مسائل جنسی کمک گرفت؟

متأسفانه بسیار از افراد مدت طولانی ای را قبل از پیدا کردن راه حل برای نگرانی های سلامت جنسی خود هدر می دهند و زمانی به متخصص مراجعه می کنند که مشکلشان نیاز به اقدام سریع دارد و این موضوع کار را دشوار می کند. به محض آنکه متوجه مشکلی در سلامت جنسی خود شدید به یک متخصص مراجعه کنید و منتظر نباشید که مشکل خود به خود حل شود. بسته به نوع مشکلتان شما می توانید به متخصصان مختلفی مراجعه کنید، مانند:

حتما بخوانید :   چگونه از روابط جنسی بیشتر لذت ببریم

. پزشک عمومی

. متخصص زنان

. متخصص اورولوژیست

. فیزیوتراپیست

. روانشناس

قدم صحیح را در جهت آموزش دیدن و یا گرفتن مشاوره  برای مراقبت از سلامت جنسی خود بردارید. چه این مشاوره و یادگیری راجع به آموختن اطلاعاتی راجع به بدن خودتان باشد و چه راجع به درمان خاصی برای بیماری خاص.

 

این مطلب توسط تیم ترجمه زیباجو تهیه شده است و کپی کردن آن فقط با ذکر و لینک منبع امکان پذیر است.

منبع: everydayhealth

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید