جنینی که به خاطر بی پولی سقط می شود

508

8pwi9yzrw9f0muc0ye5

من و همسرم به دلیل مشکل مالی قادر به نگهداری بچه نیستیم و همسر بنده در حال حاضر در ماه اول بارداری بسر می‎برد.
پرسش: من و همسرم به دلیل مشکل مالی قادر به نگهداری بچه نیستیم و همسر بنده در حال حاضر در ماه اول بارداری بسر می‎برد. این بارداری ناخواسته بوده و بنده با آن مخالفم.حال اگر بخواهیم بچه را سقط کنیم چقدر دیه به آن تعلق می گیرد و آیا این کار گناه محسوب می شود؟

9meelg5awjf0uliyaqu7

پاسخ: سقط جنین از همان زمانی که لقاح صورت می گیرد گناه کبیره محسوب می شود و حرام است و باعث واجب شدن دیه می شود،.
سقط جنین حرام و از گناهان کبیره است و مرتکب آن باید توبه کند و کفاره (دو ماه روزه متوالی) دارد. دیه آن هم از قرار زیر می باشد:
جنین از وقتى که در رحم قرار مى‌ گیرد، به مدت ۴۰ روز، نطفه است. و دیه اسقاط آن در این مدت ۲۰ مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است که هر مثقال، هیجده نخود مى ‌باشد، پس از آن، ۴۰ روز علقه یعنى خون بسته شده است و دیه آن ۴۰ مثقال است، بعد، ۴۰ روز مضغه یعنى پاره گوشتى است، که دیه آن ۶۰ مثقال است. (که مجموع چهار ماه مى ‌شود) پس از آن به صورت استخوان مى‌ شود. و دیه آن ۸۰ مثقال است. بعد گوشت روییده و صورت‌بندى مى ‌شود، و دیه آن ۱۰۰ مثقال است. و همین که روح در آن دمیده شد، چنانچه پسر باشد دیه او هزار مثقال و اگر دختر باشد ۵۰۰ مثقال شرعى طلاى سکه ‌دار است. و در تمام این صور، اگر عوض هر یک مثقال طلا، ده درهم نقره بدهند کافى است و اگر زن حامله از روى عمد کارى کند که جنین او سقط شود باید دیه آن را به تفصیلى که بیان شد به وارث جنین بپردازد و خود او از این دیه ارث نمى‌برد، بلى چنانچه ورثه جنین، او را عفو کنند دیه ساقط مى ‌شود ولى در جنینى که روح دمیده شده، کفاره قتل بر او واجب است.

حتما بخوانید :   زیباجو : راه های پسر شدن بچه، آخه دوس دارم

نقدی-بر-فیلم-بی-پولی-2

توجه بفرمایید که درباره کشتن یک انسان نمی توان به این سادگی صحبت کرد،‌ جان یک نفر چیزی نیست که بخواهیم آن را به تومان ارزش گذاری کنیم و یا به دلیل نگرانی از سلامت زن انجام آن را بررسی کنیم؛‌ چه کسی به ما این مطلب را آموخته که هر گاه ما بخواهیم بچه دار می شویم؟ بسیارند افرادی که می خواهند ولی بچه دار نمی شوند، هر دو نفر (زن و شوهر) نیز در سلامت کامل به سر می برند! قرآن کریم را مطالعه و تلاوت بفرمایید،‌ در تمام مواردی که بحث از فرزند دار شدن هست، از آن به عنوان هدیه خدا یاد شده مانند این آیه: (لِلَّهِ مُلْکُ السَّمَاوَاتِ وَالْأَرْضِ یَخْلُقُ مَا یَشَاءُ یَهَبُ لِمَنْ یَشَاءُ إِنَاثًا وَیَهَبُ لِمَن یَشَاءُ الذُّکُورَ.
فرمانروایى مطلق آسمانها و زمین از آن خداست هر چه بخواهد مى‏ آفریند به هر کس بخواهد فرزند دختر و به هرکس بخواهد فرزند پسر مى‏دهد .

175944-449537
سوره مبارکه شوری…آیه شریفه ۴۹) فرزند چیزی است که خداوند به هر کسی بخواهد می دهد، فرزند ناخواسته یک جمله بی معنا در فرهنگ اسلامی به شمار می رود و از فرهنگهای بی ارزش دیگر وارد فرهنگ ما شده، فرزند چیزی نیست که ما در آن تعیین کننده و خواهان آن باشیم،‌ خالق خداوند است و خواست اوست که فرزند را در رحم مادر قرار می دهد، آن جمله( فرزند ناخواسته) یعنی خداوند آن فرزند را نخواسته و خلق شده؟!!! مقداری تامل کنیم .

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید