دکتر سید حامد قدسی خورسند

با آقای دکتر حامد قدسی در رابطه با جراحی متابولیک همراه باشید تا اطلاعات لازم را در رابطه با این نوع از جراحی و رابطه آن با درمان دیابت و چاقی مفرط را بدست آورید.

تلفن مشاوره مستقیم با دکتر : ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱

تلفن های مطب : در پایین همین مقاله

جراحی متابولیک چیست؟

جراحی  Bariatric که از لغت یونانی  Baros به معنای وزن گرفته شده است به معنای جراحی کاهش وزن است؛ اگرچه پس از پژوهش های متعدد بر روی  این جراحی ها پژوهشگران دریافتند که مکانیسم اثر  جراحی ها تنها به کاهش وزن محدود  نمی شود. در اواخر نیمه دوم قرن بیستم تحقیقاتی آغاز شد مبنی بر این که بیماری هایی مثل چربی خون بالا با روش های جراحی مثل بای پس روده قابل درمان است یا خیر؟

در سال ۱۹۹۵ دکتر والتر پوریز و همکارانش مقاله ای منتشر کردند که در آن درمان جراحی به عنوان موثرترین درمان برای دیابت نوع دو شناخته شده بود. پس از آن مطالعات بسیار زیادی انجام شد که نشان دهنده تاثیر مثبت جراحی در درمان یا بهبود برخی بیماری های متابولیک مانند دیابت نوع دو بود. بنابر این امروزه واژه جراحی متابولیک، جایگزین جراحیbariatric  شده است. امروزه جراحی متابولیک به عنوان روش جراحی موثر در بهبود بیماری های متابولیک به خصوص دیابت نوع دو شناخته می شود.

جراح چاقی-دکتر حامد قدسی

آیا جراحی متابولیک منجر به درمان دیابت نوع دو می شود؟

 

اگر چه سال هاست که دانشمندان بر روی بیماری دیابت نوع دو پژوهش می کنند اما  هنوز بسیاری از جنبه های این بیماری ناشناخته است. بنابراین نمی توان ادعا کرد که درمان قطعی دیابت نوع دو با جراحی امکان پذیر است. هدف از روش های درمانی فعلی قرار دادن بیماری در فاز استراحت(Remission)  است، به این معنی که فرد دیابتی بدون نیاز به داروهای دیابت به محدوده قند خون نرمال دست یابد.

حتما بخوانید :   دکتر مهدی آریانا - تکنیک های مهم جراحی های زیبایی

در سال ۲۰۰۴ نتایج یکی از مطالعات اصلی در مورد ۲۲ هزار عمل جراحی bariatric در ژورنال پزشکی JAMA  منتشر شد. این نتایج نشان داد که در بسیاری از افراد مبتلا به دیابت نوع دو بسیار چاق که به درمان های دارویی و برنامه غذایی صحیح پاسخگو نبودند، جراحی متابولیک به عنوان درمان دیابت کمک کننده بوده است. پژوهشگران علت این اثر بخشی را کاهش وزن و کاهش توده بافت چربی و به طبع آن کاهش تولید هورمون های بافت چربی می دانند. بنابراین هم اکنون بر مبنای راهنماهای بالینی این نوع جراحی فقط برای افرادی توصیه می شود که نمایه توده بدنی بسیار بالا دارند (بسیار چاق هستند) و حداقل دو عامل خطر جدی سلامت آنان را بشدت تهدید میکنند و ضمنا به رژیم درمانی ودارو درمانی نیز جواب نداده اند.

یکی دیگر از پرسش هایی که پاسخ آن هنوز مشخص نیست این است که کدام یک از روش های جراحی متابولیک در درمان دیابت نوع دو بیش ترین اثر بخشی را دارد. شناخته شده ترین روش جراحی متابولیک Gastric Bypass است. سایر روش ها شامل Gastric Banding , Biliopancreatic Diversion with or without Duodenal Switch  می باشد.

 

جراح چاقی-دکتر حامد قدسی

جراحی متابولیک برای چه افرادی مناسب است؟بیشترین کاربرد این گونه روش ها، در مورد افرادی است که به چاقی مبتلا باشند و علیرغم آموزش های تغذیه ای لازم، نتوانند با افزایش فعالیت بدنی وزن خود را کم نمایند. از آنجا که تصمیم گیری در این مورد امری کاملا تخصصی است، مشورت با پزشک متخصص در تصمیم به انجام هرگونه مداخله درمانی، امری ضروری و حیاتی است.

حتما بخوانید :   دکتر مهدی آریانا - تکنیک های مهم جراحی های زیبایی

فاکتور های زیر در تصمیم به انتخاب جراحی متابولیک برای افراد دیابتی تعیین کننده هستند:

۱٫    شاخص توده بدنی بزرگتر و مساوی ۳۵
۲٫    بیماری های مرتبط با چاقی
۳٫    عدم دستیابی به کاهش وزن علی رغم رژیم غذایی مناسب کاهش وزن و افزایش فعالیت بدنی

 

تصمیم گیری در این مورد امری کاملا تخصصی است، مشورت با پزشک متخصص در تصمیم به انجام هرگونه مداخله درمانی، امری ضروری و حیاتی است.

 

جراح چاقی-دکتر حامد قدسی

اگرچه مطالعاتی مبنی بر اثر بخشی جراحی متابولیک بر روی بیماران دیابتی نوع دو با BMI  (شاخص توده بدنی) کمتر از ۳۵ انجام شده است، اما به دلیل کافی نبودن شواهد علمی موجود، فعلا این جراحی برای چنین افرادی توصیه نمی شود.

 

مشاهده فیلم مستند فردی که دیابت وی با جراحی متابولیک توسط دکتر حامد قدسی درمان شده است :

 

 


دکتر سید حامد قدسی خورسند

متخصص جراحی عمومی و لاپاروسکوپی پیشرفته – جراحی چاقی و متابولیک

آدرس مطب : تهران خیابان ملاصدرا خیابان شیخ بهایی جنوبی پلاک ۱۹ بالای داروخانه شیخ بهایی
آدرس بیمارستان : چهار راه فرمانیه بیمارستان فرمانیه طبقه اول
آدرس بیمارستان : خیابان ولیعصر خیابان توانیر بیمارستان دی
تلفن مطب : ۸۸۰۳۴۷۳۱ و ۸۸۰۶۸۰۰۹ | تلفن بیمارستان فرمانیه:  ۲۲۲۸۵۶۶۸|تلفن بیمارستان دی :۸۸۷۹۷۱۱۱
موبایل : ۰۹۱۹۵۵۰۴۲۵۱
آدرس وب سایت : http://drhamedghodsi.com

افزودن دیدگاه