زمان مناسب برای اقدام به بارداری

138

زوجین باید بـا درایت و بـرنامه ریزی تصمیم بـه بچه دار شــدن بگیرند زیرا که داشتـن فـــرزند و پــرورش آن یک شغل ۲۴ ساعتـه است و این شغل تا پایان عمر گریبان گیر والدین خواهد بود.

Gpp0HeOeVH
متأسفانه بسیاری از حــاملگی ها ناخواسته است و زنـان هنگامـی متوجـه آن میشوند کــه مرحلـه تشکیـل سیستمهای عصبی و عـروقی و قـلبی گذشته و به عبارتی زمان  طلائی را جهت پیشگیری ازبرخی ناهنجاری ها از دست داده اند برای داشتن فرزند سالم وجود توافق اخــلاقی بین زوجین و داشتن زندگـی آرام و استطاعت مالی و وقت کافی لازم است همچنین سلامت جسم و روان زوجین و داشتـن اطلاعات کافی در مورد حاملگی و پرورش کودک از ضروریات است.

ba2078

قبل از بچه دار شدن زوجین از هم شناخت پیدا کنند
در فـرهنگ برخی از خانواده ها زوجین بلافــاصله پس از ازدواج بچــــــه دار می شوند درصورتی که لازم است مدتی بگذرد تا عشق وعلاقه بین آن ها به وجود بیاید و توافق اخلاقی بیــن انها مشخص شود. در صورتیکه ثابت شــود میتوانند زندگی راحتی در کنار هم داشته باشند آنوقت میتوانند در مورد داشتن فرزند اقدام نمایند.

حاصل یک زندگی با عشق وعلاقه همراه با آگاهی کامل زوجین از وظایف خود درزندگی مشترک وعمل به آن فرزندی خواهد بود سالم که میتواند انسانی متعالی شده وبرای خانواده و جامعه مفید باشد.

عده ای معتقدند که یک یا دو سال بعد از ازدواج زمان مناسبی برای بچه دار شدن است اما برخی دیگر از کارشناسان نیز معتقدند بهتر است بعد از ۳ تا ۴ سال به فکر بچه دار شدن افتاد.
به طور کلی پیشنهاد می شود که در ابتدا باید زوجین به شناخت کامل از یکدیگر برسند و با توجه به در نظر گرفتن سنشان و شرایط عاطفی خود و و امکانات مادی تصمیم به بچه دار شدن بگیرند. این یک باور کاملا غلط است که اگر در سنین بالا ازدواج می‌کنید، باید بلافاصله بچه‌دار شوید زیرا اول باید از تداوم رابطه‌تان مطمئن شوید و بعد مرحله جدیدی را آغاز کنید اما گذر از این مرحله باید سریع‌تر باشد.
باید توجه داشت که بچه‌دار شدن نمی‌تواند یک زندگی زناشویی متزلزل را ترمیم یا تحکیم کند و با حضور یک نوزاد، مشکلات چند برابر هم می‌شود. باید قبل از اینکه صاحب فرزندی شوید ، خود و همسرتان را به‌خوبی بشناسید ، خالصانه به یکدیگر علاقه‌مند باشید و رابطه میان شما صمیمی و کاملا باثبات باشد. به بیان دیگر باید آینده رابطه شما روشن، مطمئن و قابل پیش‌بینی باشد.

حتما بخوانید :   زیباجو : زانو نوزاد، ضبدری یا پرانتزی؟/ کلیپ

ba1488

برای بچه دار شدن شغلی با امنیت و درآمد کافی داشته باشد

شکی نیست که حداقل رفاه و امکانات اقتصادی برای خانواده لازم است تا قادر به تولید مثل و برآوردن نیازهای زن درهنگام حاملگی وسپس نیازهای اولیه کودک و سایر دوران باشد.
برای بچه‌دار شدن باید از توان مالی مناسبی برخوردار باشید. یک کودک با وابستگی‌های مالی فراوانی به این دنیا می‌آید که این وابستگی‌ها با گذشت زمان افزایش می‌یابند. هزینه‌های نگهداری و پرورش کودک زیاد است و از هزینه زایمان، هزینه‌های درمانی، نیازهای تغذیه‌ای و پوشاک و اسباب‌بازی شروع می‌شود و به شهریه مدرسه و دانشگاه، پر کردن اوقات فراغت، ازدواج و… می‌رسد.
این به این معنی نیست که زوجین باید در رفاه کامل باشند و تمامی امکانات رفاهی را در اختیار داشته باشند بلکه برخورداری از امنیت شغلی و مالی با درآمد مککفی و پایدار و پس انداز نسبتا خوب می توان بچه دار شد. اما اگر زوجین شغلی ثابت ندارند و از نظر مالی در مضیقه هستند بهتر است تا ثابت شدن شرایط مالی خود بچه دار شدن خود را به تعویق بیاندازند.

13505_933

بر سر آینده فرزند خود با همسرتان همراه شوید
اگر شما و همسرتان از یک فرهنگ یا حتی طبقه اجتماعی متفاوت باشید یا حتی درباره چگونگی تربیت کودک هم‌عقیده نباشید، این تفاوت‌ها می‌تواند طی پرورش کودک زمینه‌ساز مشاجره و کشمکش‌های فراوانی شود. البته لازم نیست در مورد همه چیز هم‌عقیده باشید اما ضروری است درمورد اینکه چگونه در آینده با فرزندتان رفتار کنید به تفاهم برسید. یعنی بهتر است قبل از بچه دارشدن با همسرتان در مورد تربیت فرزندتان و اینده ای که برای او در نظر گرفته اید صحبت کنید و به یک جمع بندی کلی برسید.
نباید فراموش کنید که فرزندپروری یک علم است. شما باید از مراحل رشد و تکامل کودک، نحوه مراقبت از کودک و روان‌شناسی کودک و نوجوان آگاهی کامل داشته باشید و بدانید چگونه باید با یک کودک خردسال یا یک نوجوان رفتار کنید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید