زیباجو : اختلال خواب بر عملکرد کلیه تاثیر می‌گذارد

89


اختلال خواب بر عملکرد کلیه تاثیر می‌گذارد


زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
یک مطالعه تازه نشان می‌دهد: کمبود خواب می‌تواند موجب وخامت عملکرد کلیه و نارسایی آن در بیماران کلیوی شود.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی زی نیوز، نتایج مطالعه پژوهشگران آمریکایی نشان می‌دهد که کمبود خواب با وخیم شدن عملکرد کلیه در مبتلایان به بیماری مزمن کلیه ارتباط دارد.

اگرچه شواهد زیادی دال بر شیوع اختلالات خواب در مبتلایان به بیماری مزمن کلیوی وجود دارد اما ارتباط آن با پیشرفت بیماری ناشناخته است.

در این مطالعه، محققان دانشگاه ایلینوی در شیکاگو الگوهای خواب ۴۳۲ بزرگسال مبتلا به بیماری مزمن کلیه را بررسی کردند.

برای اندازه گیری مدت زمان و کیفت خواب شرکت کنندگان در مطالعه، یک مچ بند هوشمند در اختیار آن‌ها قرار گرفت تا به مدت پنج تا هفت روز از آن استفاده کنند؛ علاوه بر این، وضعیت سلامتی آنها به طور متوسط در پنج سال پیگیری شد.

این افراد در طول مدت پیگیری، به طور میانگین پنج تا شش ساعت خواب شبانه داشتند،۷۰ نفر از آنها به نارسایی کلیه مبتلا شدند و ۴۸ نفر جان سپردند.

پس از تنظیم فاکتورهای جمعیت شناختی، شاخص جرم بدن، فشار خون، دیابت ، بیماری قلبی و عروقی و مبنای عملکرد کلیه، خطر ابتلا به نارسایی کلیه با هر ساعت بیش از خوابیدن در شب، ۱۹ درصد کم شدن یافت.

همچنین احتمال مرگ بیمارانی که دچار خواب آلودگی روزانه بودند، ۱۰ درصد بیش از از سایرین بود.

علاوه بر این، ارتباط معناداری بین کیفیت خواب و خطر نارسایی کلیه وجود داشت، به عبارت دیگر، هر یک درصد زیاد شدن در اختلال در روند خواب خطر ابتلا به نارسایی کلیه را چهار درصد زیاد شدن داد.

حتما بخوانید :   زیباجو : زیاد شدن طول عمر با مصرف روزانه ۱۰ وعده میوه و سبزیجات - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و دنیا

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید