زیباجو : ال نینو موجب تشدید ویروس زیکا می‌شود

85


ال نینو موجب تشدید ویروس زیکا می‌شود


زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
مطالعه جدید نشان می‌دهد پدیده آب و هوایی «ال نینو» ممکن است موجب شیوع گسترده ویروس زیکا در سراسر جنوب آمریکا شود.

به گزارش مهر، محققان دریافتند شرایط آب و هوای ناشی از ال نینو می‌تواند میزان تولیدمثل انواع پشه حامل ویروس زیکا را زیاد شدن دهد و باعث شود آن پشه‌ها زندگی طولانی‌تری داشته باشند.

پژوهشگر ارشد «سیریل کامیناد» از موسسه عفونت و بهداشت دنیای در دانشگاه لیورپول انگلستان، در این باره می‌گوید: «شرایط دما مرتبط با پدیده ال نینو همراه با روند گرم شدن کره زمین، منجر به انتقال پشه ناقل ویروس زیکا در سراسر امریکای جنوبی در سال ۲۰۱۵ شد.»

کامیناد و همکارانش به این نتیجه رسیدند که از سال ۱۹۵۰ تا کنون، خطر انتقال بیماری‌های ناشی از پشه، در سال ۲۰۱۵ به بالاترین حد خود رسیده است.

به گفته اداره ملی اقیانوسی و جوی ایالات متحده (NOAA)، پدیده دوره ای ال نینو زمانی پیش میآید که دمای غیرمعمول گرم اقیانوس آرام به نزدیکی خط استوا رانده می‌شود و منجر به تنظیم مجدد الگوهای آب و هوایی دنیای شده است.

طبق اعلام این سازمان، ال نینو به طور معمول موجب بارندگی شدید از جنوب ایالات متحده به سمت امریکای جنوبی می‌شود. ال نینو در سال‌های ۲۰۱۵ و ۲۰۱۶ یکی از شدیدترین موارد ثبت شده در تاریخ بوده است.

باران‌های شدید و آب و هوای گرم‌تر، شرایط را برای پرورش مناسب پشه‌هایی که حامل ویروس زیکا هستند، فراهم می‌کند.

ویروس زیکا می‌تواند باعث ایجاد نقائصی مخرب در هنگام تولد نوزادانی شود که در رحم مادر در معرض این ویروس قرار گرفته اند. یکی از این نقائص هنگام تولد، میکروسفالی است که موجب تولد نوزادان با سر کوچکتر از حد نرمال و مغز رشدنیافته می‌شود. ویروس زیکا همچنین می‌تواند عوارض عصبی مانند سندرم گیلن باره در بزرگسالان ایجاد کند.

حتما بخوانید :   زیباجو : امواج و پارازیت‌ها در ابتلا به سرطان موثر هستند

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید