تاکنون درمان کاملی برای ‌ام اس کشف نشده است.
بیماری‌ ام اس یکی از شایع ‌ترین مشکلات سیستم اعصاب مرکزی است که امروزه بیش از دو میلیون نفر در سراسر دنیا دچار این عارضه هستند. متخصصان می‌گویند اغلب این افراد نیز در سنین میان ۲۰ تا ۴۰ سالگی با این مشکل مواجه می‌شوند و زنان بیش از از مردان در معرض بیماری‌ ام اس قرار دارند.

با اینکه هنوز درمانی قطعی برای ‌ام اس پیدا نشده است اما راهکارهایی وجود دارند که با آن‌ها می‌ توان وضع بیماری مبتلایان را به طور نسبی کنترل کرد و کیفیت زندگی را در این بیماران زیاد شدن داد. برای داشتن یک زندگی سالم لازم است به تغذیه، ورزش، مدیریت استرس از راههای مختلف مانند مسافرت‌های مستمر و… توجه کافی داشته باشیم.

الگوی مناسب برای زندگی با ام اس

مبتلایان به بیماری های مزمن باید نحوه زندگی با بیماری را بیاموزند تا قادر باشند با‌‌ همان بیماری، ادامه تحصیل دهند، ورزش، کار و ازدواج کنند و حتی مانند سایر افراد معمولی صاحب فرزند شوند. به عبارت دیگر بیماران به جای آنکه همه جنبه ‌های زندگی خود را‌‌ رها کنند باید با بیماری مقابله کنند، اگرچه این اقدام کار راحت و آساکودکست و الگویی مناسب را می طلبد. برای داشتن چنین الگویی ضروری است به این جنبه‌ ها دقت شود: رژیم غذایی، ورزش، مدیریت استرس، اشتغال، مسافرت و…

رژیم غذایی

هر چند تا به حال رژیم غذایی کاملی که بتواند بر سیر بیماری ‌ام اس تاثیر گذارد، ارائه نشده است، اما به هر حال برخی از جنبه ‌های تغذیه ‌ای در این زمینه مشخص شده است. یک الگوی تغذیه‌ ای با چربی متعادل و مقدار بالای فیبر، سبب تثبیت وزن و زیاد شدن سلامت روده می‌شود.

حتما بخوانید :   آشنایی با طرز تهیه شربت آلبالو + نکات مهم برای تهیه شربت آلبالو

اضافه کردن مکمل‌ های غذایی مانند مولتی ویتامین ‌ها و مواد معدنی کلسیم و ویتامین D نباید جایگزین مواد غذایی شود اما می ‌تواند در کنار رژیمی ختارنما، مفید باشد. لازم است قبل از مصرف هر گونه مکمل غذایی و یا داروهای گیاهی، با پزشک مشورت شود تا منافع و مضرات آن‌ها سنجیده شود.

ورزش

ورزش منظم به چند دلیل مهم است: به سلامت قلبی – عروقی کمک می‌کند، قدرت و توانایی جسمی را زیاد شدن می‌دهد و علاوه بر این‌ها برای سلامت روان نیز مفید است. ورزش عمومی، برای بیماران‌ ام اس، می‌تواند خستگی مربوط به ‌ام اس را کم شدن می‌دهد و به دفع سفتی عضلاکودکز کمک می‌کند.

آب درمانی (انجام تمرینات ورزشی خاص در آب) از آنجا که مانع زیاد شدن درجه حرارت بدن در حین ورزش های هوازی می‌شود، برای مبتلایان به ‌ام اس بسیار مفید است. سایر تمرینات سودمند شامل تمرینات کششی و تمرینات قدرتی با استفاده از ورزنه ‌های سبک است. اما قبل از انتخاب هر رشته ورزشی ضروری است با پزشک یا فیزیوتراپ مشورت شود.

مدیریت استرس

اغلب انسان ها در مواجهه با استرس، احساس‌ های ناخوشایندی پیدا می‌کنند. اما در مورد مبتلایان ‌ام اس مسئله کمی فرا‌تر از این هاست و آن اینکه، احتمال دارد علائم بیماری ‌ام اس در شرایط بحرانی تشدید شود. استرس ممکن است درجه حرارت بدن را بالاببرد. زیاد شدن درجه حرارت، خستگی و سایر علائم بیماری تشدید می‌کند.

رهایی از عواقب شرایط استرس زا چندان هم دشوار نیست و می‌توان به سادگی با چند نفس عمیق، یا یادآوری یک خاطره خوشایند، استفاده از روش‌ های ایجاد آرامش (relaxation) و یا انجام یک فعالیت لذت بخش فشار روحی را کمتر کرد.

حتما بخوانید :   با جوی دو سر استرس را بکن بدر

توجه به سلامت عمومی

مبتلایان به‌ ام اس باید بیش از دیگران از خود در مقابل بیماری ‌های عمومی مراقبت کنند بنابراین مراجعات لازم و انجام آزمایش های پزشکی مستمر مانند آزمایش‌ های برای کنترل میزان قند خون، کلسترول، تری گلسیرید و معاینات قلبی همه باید مد نظر قرار گیرند.

کانال اخبار آشپزباشی

Source link

افزودن دیدگاه