زیباجو : ایران هشت برابر متوسط دنیای سوختگی دارد

73


ایران هشت برابر متوسط دنیای سوختگی دارد


زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
در ایران هشت برابر متوسط دنیای آتش‌سوزی و سوختگی اتفاق می‌افتد.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته،در گفت‌وگو با ایسنا، اظهار کرد: در ایران هشت برابر متوسط دنیای آتش‌سوزی و سوختگی اتفاق می‌افتد و تقریبا هرروز خبری درباره آتش‌ سوزی‌های جدی در کشور منتشر می‌شود. مهم‌ترین کاری که در ایران باید انجام داد، پیشگیری از سوختگی است. هرچقدر بیمارستان بسازیم یا تخت احداث کنیم، تا زمانی که از سوختگی پیشگیری نکنیم، تاثیری ندارد. مهم این است که اجازه ندهیم انسان ها بسوزند، چون در این صورت عوارض زیادی برای آنها ایجاد می‌شود.

دکتر محمدجواد فاطمی،  با تاکید بر ضرورت یادگیری اقدامات لازم برای پیشگیری از سوختگی از سوی انسان ها، بیان کرد: انسان ها باید در فصل سرما به پیشگیری از سوختن توجه کنند؛ اگرچند دقیقه برای یادگیری اقداماتی مثل روش‌های استفاده از وسایل اطفای حریق، استفاده از کپسول اطفای حریق و سایر موارد  وقت بگذارند، می‌توانند زندگی خود و خانواده‌شان رانجات دهد.

فاطمی در ادامه، به برنامه‌های حمایتی انجمن حمایت از بیماران سوخته نیز اشاره کرد و گفت: انجمن حمایت از بیماران سوخته، هزینه درمان بیماران بی‌یضاعت مانند پانسمان، کاردرمانی، تهیه لباس سوختگی و سایر موارد  را از طریق مددکاری بیمارستان‌ها می‌پردازد. همچنین در مورد حمایت‌های رواکودکز کلاس‌های مهارت زندگی را به صورت رایگان برگزار می‌کند.

وی همچنین بیان کرد: کسانی که دچار سوختگی شده‌اند و تمایل دارند در این دوره‌ها شرکت کنند، می‌توانند با انجمن تماس و به صورت رایگان از آن بهره مند شوند. علاوه بر این، کلینیک مشاوره روانشناسی در بیمارستان شهید مطهری به صورت رایگان برای آن‌ها راه اندازی شده و بیماران را ویزیت می‌کنند. بیش از این سعی کردیم در زمینه پیشگیری از سوختگی کار کنیم که در این راستا، کمیته پیشگیری از سوختگی انجمن، اقداماتی در زمینه چاپ کتاب و تشکیل کلاس در شهرداری و مدارس برای مربیان مدارس و دانش آموزان و همکاری با آتش نشانی داشته‌ است.

حتما بخوانید :   زیباجو : ۴۰ بیمارستان خیریه در حال ساخت است

فاطمی همچنین از تدوین و یکسان سازی پروتکل‌های درمان و بازتوانی بیماران سوخته توسط این انجمن خبر داد و گفت: ۴۰ سال است در زمینه سوختگی کار جدی در کشور انجام نشده‌ است، بر همین اساس اخیرا طی ابلاغیه‌ای، دکتر امامی رضوی به عنوان رییس کاردسته سوختگی منصوب شدند و قرار است در زمینه درمان، پیشگیری، آموزش و پژوهش اقداماتی انجام شود.

به گفته وی، این کاردسته که از نمایندگان معاونت‌های وزارت‌بهداشت، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی، مرکز تحقیقات دانشگاه‌ علوم پزشکی ایران و انجمن ققنوس تشکیل شده، قرار است در زمنیه آموزش‌های پیشگیری از سوختگی، تربیت پزشکان و پرستاران متخصص، هدفمند سازی پژوهش‌ها و استانداردسازی درمان سوختگی در سراسر کشور فعالیت کند.

رییس انجمن حمایت از بیماران سوخته در پایان عنوان کرد: کمیته ملی پیشگیری از سوختگی نیز چندی پیش با حضور تعداد قابل توجهی از نمایندگان سازمان‌ها و وزارتخانه‌ها مانند وزارت نیرو، صنعت، معدن و تجارت، سازمان ملی استاندارد، شهرداری، قوه قضاییه، نیروی انتظامی و .. تشکیل شده و قرار است در زمینه پیشگیری از سوختگی، اقدامات جدی انجام دهد.

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید