زیباجو : با نقشه به هدف بزنیم

95


با نقشه به هدف بزنیم


زندگی > مهارت‌ها – همشهری دو – موژان اردانی:
بورس یک بازار پیشرو است که به آینده تعلق دارد؛ جایی که سرمایه شما پویاست و غیر از خودتان برای همه مفید است؛ بازاری که البته فعالیت در آن به‌سادگی بازارهای دیگر نیست و نقش شما در سوددهی سرمایه، بیش از از خود آن است.

نکته اینکه فعالیت در بورس به مدرک تخصصی نیازی ندارد اما قطعا نیاز به دانش و مهارت و البته تجربه کافی دارد. در این مطلب با برخی از نکته‌های مهم در بورس، به‌ویژه درباره سازوکار بورس آشنا می‌شوید. شک نکنید که شناخت این ساختار، کمک خواهد کرد تا بتوانید در این بازار، هوشمندانه عمل کنید. مهرناز سلطانی، کارشناس بورس و نویسنده کتاب «ثروت نهفته در بورس ایران»، کارشناس ما در این مطلب است.

در بازار بورس اوراق بهادار بازارهای رسمی‌ سرمایه وجود دارند که خرید و فروش در آنها تحت مجموعه‌ای از قوانین و مقررات انجام می‌شود. در این بازار حدود ۵۰۰ شرکت هستند که سهام آنها قابل خرید و فروش است. اشخاص حقیقی یا حقوقی با بررسی سهام و تحلیل آن، شرکت‌هایی را که پتانسیل رشد دارند و میزان بازدهی‌شان بیشتر است انتخاب می‌کنند و با خرید سهام آنها در واقع صاحب بخشی از آن شرکت می‌شوند. هر فرد با توجه به میزان سرمایه‌ای که دارد در سود و بازدهی آن شرکت سهیم می‌شود. اگر سهام یک شرکت ضررده را خریده باشید که روند رشد نزولی داشته، قاعدتا سودی عایدتان نمی‌شود و در واقع در ضرر آن سهیم شده‌اید. اما اگر هوشمندانه عمل کنید و سهمی از یک شرکت در حال رشد را بخرید سود خوبی در انتظارتان است.

برای آنکه بفهمید یک شرکت در حال رشد است یا خیر، باید نگاهی به میزان بازدهی سال‌های گذشته آن بیندازید. توجه کنید که میزان سرمایه شرکت‌های مختلف با هم متفاوت است. متناسب با سرمایه‌های آن شرکت به هر یک واحد از سرمایه، یک سهم می‌گوییم که اگر آن سهم را بخریم مالک آن قسمت از دارایی‌های آن شرکت یا بنگاه تولیدی می‌شویم مثلا فرض کنید شرکتی ۱۰۰۰ سهم داشته ‌باشد و شما ۱۰۰ سهم آن را بخرید، در این صورت شما مالک یک‌دهم از آن شرکت می‌شوید.

حتما بخوانید :   زیباجو : حوله کودک، ویژگی‌های مهم!

تالار بورس مکانی‌ است که کارگزاران در آن به خرید و فروش سهام می‌پردازند. این تالار ۲ بخش اصلی و فرعی دارد. این مکان برای اینکه مراجعه‌کنندگان در هر لحظه از بازار بورس مطلع باشند به یک تابلوی نشان‌دهنده قیمت مجهز است.

دومین موردی که در این بازار همیشه با آن روبه‌رو خواهیم بود، کارگزاران هستند. کارگزاران بورس شرکت‌هایی هستند که سرمایه‌گذاران برای خرید و فروش سهام باید به آنها رجوع کنند. آنها در واقع واسط بین سهامداران و شرکت‌های بورسی هستند و وظیفه‌شان انجام معاملات، مدیریت حساب سرمایه‌گذاران و مشاوره و راهنمایی آنهاست.

خریداران و فروشنده‌های سهام، مورد سومی ا‌ست که با آنها سر و کار خواهید داشت. این افراد همان اشخاص حقیقی یا حقوقی هستند که به‌عنوان انسان ها عادی یا شرکت‌ها شناخته می‌شوند.

شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس- در واقع آنهایی که قابلیت معامله‌شدن در این بازار را دارند- مورد بعدی ا‌ست. این شرکت‌ها همان فهرست پانصد‌و‌اندی شرکت هستند که هم در بورس دیده می‌شوند و هم در فرابورس. کارگزاران سهام در واقع واسط بین سرمایه‌گذاران و این شرکت‌ها هستند.

  • عوامل تأثیر‌گذار در بورس

زمان: یکی از پارامترهای تأثیرگذار در بازار بورس زمان است. در برخی بازه‌های زمانی مثلا از دی‌ماه سال۹۲ تا حدود اواسط سال۹۴ بازار بورس نزولی بود و سرمایه‌گذاری در این بازار کار صحیحی نبود. در چنین بازه‌‌ای بهتر است در بازارهای موازی، مثل طلا و دلار یا بازارهای دیگر سرمایه‌گذاری کنید، به همین‌خاطر بسیار مهم است که بدانید اصلا چه زمانی باید وارد این بازار شوید و چه زمانی اکثر سرمایه‌های خود را از آن خارج کرده و کناره‌گیری کنید. درنظر داشته ‌باشید که سرمایه‌گذاری در این بازار در بازه‌های مختلف کوتاه‌مدت، میان‌مدت و بلندمدت انجام می‌شود، بازه‌های زمانی به‌طور کلی به این ۳ دسته تقسیم می‌شوند اما گاهی افراد متفاوت عمل می‌کنند. بازه کوتاه‌مدت به‌صورت میانگین بین ۳۰ تا ۴۰ روز، میان‌مدت بین ۶ تا ۹‌ماه و بلندمدت حدود یک سال و بیشتر است. اما اگر شما سهمی را بخرید و یک هفته بعد آن را بفروشید، به این کار شما در اصل نوسان‌گیری می‌گویند و نه بازه کوتاه‌مدت، چرا که حداقل مدت این بازه ۳۰ روزه است.

قیمت نفت: یکی از عوامل مهمی که بازار بورس و هر بازار مالی دیگری را در سراسر دنیا و کشور خودمان به‌شدت تحت‌الشعاع قرار می‌دهد، قیمت نفت است. در کشور ما اکثر برنامه‌های مالی دولت و کشور بر پایه نفت بنا شده‌ است. در سال‌های گذشته که نفت از حدود بشکه‌ای ۱۰۰ دلار به ۳۰ دلار کاهش پیدا کرد، بازار بورس شاهد نوسانات و البته رکود زیادی شد. اما در حال حاضر که قرار است قیمت نفت در حدود ۵۲ دلار تثبیت شود می‌توانیم پیش‌بینی کنیم که جهش قیمت در بازار بورس هم نخواهیم داشت. در واقع اگر قیمت نفت تثبیت شود اقتصاد کشور درمعرض تهدید قرار نگرفته و دچار رکود اقتصادی نخواهیم شد. در این صورت بازارهای مالی می‌توانند با خیال راحت به فعالیت خود ادامه دهند.

نرخ سود سپرده‌های بانکی: تأثیر این پارامتر از قدیم‌الایام بر بورس دیده شده‌است. اسفند سال۹۴ که خبر اجرایی‌شدن کاهش نرخ سود سپرده‌های بانکی اعلام شد، بازار بورس کمی تکان خورد. با کاهش سود سپرده‌های بانکی، انسان ها ترجیح می‌دهند سرمایه خود را از بانک‌ها بیرون بیاورند و چه بازاری بهتر از بازار بورس برای سرمایه‌گذاری؟ در حال حاضر بازارهای موازی دیگر مثل مسکن، رشد چندان زیادی ندارد و نوسان کمی را تجربه کرده اما فعلا رشدی معمولی دارد،؛ درست مثل بازار سکه. بازار طلا هم که فعلا در حال نزول است. پس می‌توان پیش‌بینی کرد که تا ابتدای سال آینده، بازار بورس، یک بازار مناسب برای سرمایه‌گذاری است و سرمایه‌گذاران به‌راحتی می‌توانند به آن اطمینان کنند و دغدغه کاهش سود سپرده‌های بانکی را نداشته‌باشند.

  • چگونگی دریافت کد بورسی

برای انجام معاملات باید حتما یک کد بورسی داشته‌باشید. برای دریافت این کد باید به کارگزاری‌ها مراجعه کنید اما باید پیش از هر چیز یک حساب بانکی با خدمات اینترنتی داشته باشید که به‌راحتی بتوانید پول را از حساب خود به‌حساب کارگزارتان منتقل کنید. هنگام مراجعه به کارگزاری شهرتان باید مدارک شناسایی خود را به آنها ارائه کنید. پس از آن یک فرم در اختیار شما قرار می‌گیرد که فرم قرارداد است. آن را به دقت مطالعه کرده و سپس پر کنید. سپس کد بورسی را در اختیارتان می‌گذارند. توجه کنید که برخی از کارگزاری‌ها پیش از دریافت کد بورسی یک آزمون از شما می‌گیرند تا از میزان دانش و اطلاعات شما از بورس و خرید و فروش سهام مطلع شوند.

  • از قابلیت کارگزاری‌ها بهره ببرید

کارگزاری، همانطور که پیش‌تر ذکر شد، واسطه بین شما که سرمایه‌گذار هستید و شرکت‌های پذیرفته‌شده در بورس هستند. کارگزاری‌ها هم مثل بسیاری از شرکت‌های دیگر در حوزه‌های مختلف رتبه‌بندی دارند. سعی کنید با کارگزاری‌هایی کار کنید که رتبه بالایی دارند. در این صورت شما می‌توانید از امکانات مختلف کارگزاری‌ها استفاده کنید. به کارگزاری‌های کوچک، آنهایی که رتبه خوبی ندارند، میزان سهم کمتری می‌سپارند؛ به‌عنوان مثال اگر به یک کارگزاری بزرگ یک‌میلیون سهم بدهند ممکن است به یک کارگزاری با رتبه پایین تنها ۱۰ هزار سهم بسپارند. البته باید به زیرساخت‌های اینترنتی کشور هم در این مورد توجه کرد. در کارگزاری‌های بزرگ اگر یک‌میلیون کاربر بخواهند به‌طور همزمان وارد سیستم خرید و فروش شوند ممکن است با قطعی سیستم روبه‌رو شوند. قطعی ممکن است در عرضه‌های اولیه سهام یعنی نخستین‌بار که سهام یک شرکت وارد بورس می‌شود، زیاد اتفاق بیفتد. برای اینکه بتوانید از رتبه‌بندی کارگزاران در سال‌های مختلف آگاه شوید به وب سایت  WWW.SEO.IR مراجعه کنید. در این صورت متوجه خواهید شد که کدام کارگزاری‌ها در هر سال از طرف سازمان بورس به‌عنوان کارگزاری‌های برتر انتخاب شده‌اند. با آگاهی از این رتبه‌بندی می‌توانید انتخاب بهتری داشته باشید.

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید