زیباجو : جراحی زیبایی بینی، پلک، گونه، چانه، گوش و صورت با دکتر سوران ایوبیان

122

بیمار با چانه و پشت لب کوتاه بینی زیاد سربالا شده

به همین دلیل در زیر معیارهای زیبایی را براساس تعریف هایی که در دنیا شده است، جهت اطلاع علاقمندان بیان می دارم. ابتدا لازم است به نسبت های ایده آل صورت، در نمای قدامی و نمای لترال توجه نمود.

 ارزیابی خواسته های بیمار و انتظارات او از عمل خود و هدایت آن:

جراحی زیبایی بینی یکی از پرطرفدارترین جراحی های زیبایی به شمار می رود، که این امر قطعا به علت نقش مهمی است که بینی در زیبایی چهره انسان دارد. شخص می خواهد با زیباسازی بینی خود به زیبا سازی دلخواه در چهره برسد. این خواسته کاملا طبیعی بوده و لذا نکته مهم در اینجا اخذ نتیجه و رضایتمندی بیمار بعد از عمل است و اما میزان رضایتمندی بیمار درصد بسیاری بستگی به چگونگی خواست او نیز دارد. طبیعی است که هر چه خواست بیمار منطقی تر و با واقعیات منطبق تر باشد قطعا میزان رضایتمندی وی از عمل بالاتر است. اما خواست معقول برای کسب زیبایی چه می تواند باشد؟

این امر به دو اصل برمی گردد:

یکی درک شخص از تعریف زیبایی و دیگری میزان توانی که چگونگی اسکلت و نسج بینی و صورت بیمار برای تغییرات مورد نظروی را دارد بطوریکه که حاصل بهترین کار جراح بتواند به این تعریف نزدیک شود.

 چگونگی کارکرد طبیعی بینی:

کارکرد طبیعی بینی را در سه هدف زیر می توان خلاصه کرد:

۱) تامین گذرگاهی مناسب برای اعمال تنفسی دم و بازدم
۲) تنظیم میزان حرارت هوای دم و بازدم به طوری که اگر هوا بیش تر از حد گرم و یا سرد باشد با درجه حرارت مناسب به ریه برسد.
۳) تنظیم میزان رطوبت هوای دم و بازدم: به طوری که اگر هوا خشک یا خیلی مرطوب باشد رطوبت آن را تنظیم و با درجه رطوبت مناسب به ریه ها می فرستد.

حتما بخوانید :   زیباجو : صبحانه، قبل یا بعد از تمرینات ورزشی؟

 جزییات ساختمان بینی:

بینی بخشی از دستگاه تنفسی است که دو قسمت داخلی و خارجی دارد.

الف) بینی خارجی:

آن قسمت از بینی است که در صورت مشاهده می کنیم. برای تصور بهتری از بینی خارجی، ما می توانیم آن را به شکل هرمی با قائده مثلثی تشبیه نماییم (شکل زیر) راس این هرم در بالا در بین دو ابرو و قاعده یا زیر آن در بالای لب قرار دارد.

ب) ساختمان بینی داخلی یا حفره بینی:

این قسمت از یبنی در پشت بینی خارجی قرار داشته و اصطلاحاً آن را حفره بینی می نامند و بینی خارجی همانند دیواره طاق مانندی جلو آن را پوشانده و تنها بوسیله سوراخ های بینی به بیرون ارتباط دارد.

 بررسی و عیب یابی بینی بیمار قبل از عمل:

بررسی بینی بیمار و پیدا کردن ناهنجاری های های آن اولین گام مهم در جراحی زیبایی بینی است. این ناهنجاری ها در واقع عبارت از به هم خوردن هماهنگی اجزاء بینی نسبت به یکدیگر و نیز هماهنگی کل بینی نسبت به اجزاء صورت می باشد در ارزیابی اجزاء ساختمانی بینی باید به اصول زیبایی با هدف ایجاد هماهنگی در تعیین جایگاه مناسب هر کدام از این اجزاء آگاهی کامل داشته باشیم. مثلا بدانیم سوراخ ها نسبت به آنچه باید باشند بزرگتر هستند یا پره ها ی بینی باید کوچکتر شوند تاهماهنگی برقرار شود. یا جلو زدگی نوک بینی باید کم شود تا هماهنگی برقرار شود و یا در ارتباط با کل صورت بینی به نسبت بزرگتر است یا اینکه جلو و عقب بودن فک ها بررسی شوند. مثلا اگر فک بالا رشد نکرده و عقب باشد اگر بینی درست عمل شده باشد باز هم زیبایی به علت عقب بودن فک کامل برقرار نشده و شخص علیرغم اینکه بینی اش بدون عیب شده ولی رضایت کامل از عمل خود حاصل نمی کند.

حتما بخوانید :   زیباجو : اوتیسم در کودکان، آیا متاهل می شوند/ صدای دکتر

 انواع بینی جهت عمل جراحی زیبایی:

نکته مهم در نتیجه عمل جراحی زیبایی بینی نوع پوست بینی می باشد که در بین جامعه ما در مواردی که نوع پوست نامناسب و ضخیم است از آن به عنوان بینی گوشتی یاد می شود.

بنابر این نکاتی را در مورد تفاوت های بینی افراد ذکر می شود:

عمل جراحی بینی های معمولی یا استخوانی:

در این موارد در حقیقت بسیار دارای پوست مناسب و غضروف و استخوان مناسب می باشد در این موارد با توجه به اینکه ساختمان بینی وضعیت مناسب دارد با وجودیکه ممکن است در قبل از عمل جراحی قوز و یا شکل بینی بسیار نامناسب و نامتقارن باشد ولی بعد از عمل و بعد از مدت کوتاهی بینی به وضعیت مناسب و زیبا می رسد.

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید