زیباجو : خطر تلفن همراه تان را جدی بگیرید

70

ماهنامه پیام یاقوت: شاید در گذشته نه چندان دور باور این موضوع برای بشریت سخت و غیرقابل هضم بود که روزی فرا رسد که قریب به ۵ میلیارد نفر در دنیا از وسیله ای به نام متارنماایل استفاده خواهندکرد، وسیله ای که اکثر ما حتی حاضر نیستیم لحظه ای آن را از خود جدا کنیم. حال شاید وقت آن فرا رسیده که با دانستن این موضوع که چقدر این وسیله می تواند برای سلامتی شما خطرآفرین باشد، راضی شوید کمتر با گوشی متارنماایلتان وقت سپری کنید.حال تصور کنید که ما در چه دنیای از امواج تلفن های همراه زندگی می کنیم.

 

میزان جذب امواجی که از تلفن همراه به سمت گوش می آید، با توجه به فاصله تلفن همراه از گوش و فرکانس موجود متفاوت است ولی به طور معمول بیش از ۷۰ درصد امواج به وسیله بافت جمجمه و مغز جذب می شود و به شکل انرژی حرارتی درمی آید. اگرچه عوامل گوناگونی از جمله فاصله تلفن همراه از گوش و میزان فرکانس در جذب امواج موثرند اما اثر زیانبار صحبت بی وقفه با تلفن های همراه آشکار و بدیهی است.

 تلفن همراه، وسیله ای مفید ولی خطرناک برای سلامتی شما

امواج تلفن همراه در هنگام مکالمه به شدت زیاد شدن یافته و در همه جهات در فضا منتشر می شوند. هرچه به تلفن همراه نزدیک تر شویم دامنه انرژی و شدت امواج زیاد شدن می یابد که این امواج می توانند آثار بسیار خطرناک و جبران ناپذیری به بافت های حساس بدن علی الخصوص مویرگ های مغزی داشته باشند.

 

در این مطلب سعی داریم با نکاتی که باعث کم شدن آسیب های جسمی استفاده از تلفن همراه می شود بپردازیم، در ابتدا تعدادی از مضرات استفاده زیاد از این وسیله را می شماریم:

حتما بخوانید :   زیباجو : درمان چاقی کودکان، واقعا راهش چیه؟

 

۱- زیاد شدن احتمال ایجاد و گسترش تومورهای سرطانی و آسیب پذیری بدن در برابر عوامل بیماری زا.

۲- اختلالات خواب، فراموشی، سردرد و افسردگی.

۳- احساس داغی در داخل سر و نزدیک محل نصب متارنماایل.

۴- زیاد شدن احتمال ابتلا به آلزایمر و پارکینسون.

۵- مسمومیت خونی.

۶- بروز مشکلات ژنتیک.

۷- احساس خستگی.

۸- زیاد شدن شانس ابتلا به دو نوع تومرو مغزی تا ۵۰%

۹- بروز اختلالات جنسی و کم شدن توازن باروری و نهایتا ناباروری.

۱۰- کمبود و اختلالات خواب.

نکاتی که باید در استفاده از تلفن همراه رعایت شوند:

 

۱- مدت زمان مکالمه تان را کم شدن دهید:

 

بهترین راهکار این است که مدت زمان تماس و مکالمه با تلفن همراه تان را کم شدن دهید. مطالعات نشان می دهد که اگر شما بیش از دو دقیقه با تلفن همراه صحبت کنید، امواج مغزی شما تحت تاثیر امواج تلفن همراه قرار می گیرد.

 

۲- کودکان فقط در مواقع اورژانس:

 

این به هیچ وجه درست نیست که کودکان یک تلفن همراه مخصوص خودشان داشته باشند چون مغز کودکان در حال رشد است و اثر امواج تلفن همراه بر آن بیش از است. بهتر است کودکان جز در موارد اورژانس با تلفن همراه خود صحبت کنند.

 

۳- تلفن همراه را در جیب شلوارتان و یا روی کمربندتان قرار ندهید:

 

بهتر است تلفن همراه رادر جیب شلوارتان قرار ندهید چون بافت های بخش پایینی بدن بیش از از بافت های سر و صورت، اشعه های مضر تلفن همراه را جذب کرده و آسیب می بینند. نتایج یک مطالعه نشان می دهد مردانی که تلفن همراه را در جیب شلوارشان قرار می دهند تعداد اسپرم هایشان ۳۰ درصد کم شدن پیدا می کند.

حتما بخوانید :   زیباجو : پایان آواربرداری سبک در مناطق زلزله زده کرمانشاه/تکمیل فرآیند اسکان زلزله‌زدگان تا بعدازظهر - بلایای طبیعی - محیط زیست

 

۴- اول بگذارید ارتباط برقرارشود:

 

اگر شما از هدست یا گوشی استفاده نمی کنید وقتی شماره می گیرید اجازه دهید اول تلفن همراه تان وصل و ارتباط با طرف مقابل برقرار شود سپس آن را روی گوش تان قرار دهید در این صورت تحت اشعه مضر کمتری قرار می گیرید. شما می توانید برقرار شدن ارتباط را روی صفحه تلفن همراه تان ببینید.

 

تلفن همراه، وسیله ای مفید ولی خطرناک برای سلامتی شما
 

۵- تلفن همراه تان را داخل پوشش های فلزی و محفظه های در بسته فلزی قرار ندهید:

 

برای متارنماایلتان پوشش های فلزی نخری و آن را درون بسته های فلزی قرار ندهید. این محفظه های فلزی مانند یک گیرنده عمل کرده و اثر امواج تلفن همراه را که به سمت بدن شما می آیند تشدید می کنند.

 

۶- تلفن همراهی با میزان اس. اِی. آر پایین تر (تلفن همراهی با جذب پایین اشعه برای بدن) بخرید:

 

هنگام خرید تلفن همراه به میزان س. ای. آر آن توجه کنید. این عدد به طور معمول به وسیله شرکت سازنده تلفن همراه روی گوشی و یا کاتالوگ آن درج می شود و نشان می دهد که هنگام استفاده از تلفن همراه چه مقدار از امواج جذب بدن شما می شود. هرچه این عدد در یک گوشی تلفن همراه پایین تر باشد آن گوشی ایمن تر است و بیش از شما را از آثار مخرب اشعه های تلفن همراه مصون نگه می دارد.

 

۷- از هدست استفاده کنید:

 

برای اینکه امواج تلفن همراه هنگامی که آن را روی گوش تان قرار داده اید مغز شما را نشانه نروند باید آن را از سرتان دور کنید. بهترین کار این است که به جای قرار دادن تلفن همراه روی گوش تان از یک «هندزفری» یا «هدست» استفاده کنید. این کار موجب می شود امواجه تلفن همراه به سمت مغز شما نیایند و فقط بتوانید با هندزفری مکالمه خودتان را انجام دهید.

حتما بخوانید :   زیباجو : پرستاری در حال غارت شدن است/باید حساس باشیم - پرستار - جامعه پزشکی

 

۸- از هندزفری های بلوتوث دار استفاده کنید:

 

گرچه این مدل از هندزفری ها هم امواجی را به سمت مغز ما می فرستد ولی محققان می گویند این امواج ۱۰۰ مرتبه کمتر از امواجی هستند که هنگامی که گوشی تلفن همراه را روی گوش تان قرار می دهید، به مغزتان می رسد ولی فراموش نکنید آن را هنگامی که صحبت نمی کنید از گوش تان جدا کنید چون در این شرایط باز هم امواج بلوتوث به سمت مغز شما می آیند.

 

۹- از هندست (هندزفری)هایی استفاده کنید که درونشان یک لوله توخالی به کار رفته است:

 

این هندزفری ها درست مانند هندزفری های معمولی هستند با این تفاوت که آن بخش از هندزفری که در مجاورت گوش قرار می گیرد از یک لوله توخالی که درون آن هیچ سیمی عبور داده نشده، تشکیل شده است. به این ترتیب صدا به طور مستقیم از هوای درون این لوله خالی و با ارتعاش مولکول ای هوا به گوش شما می رسد و امواجی را که به مغز می رسد کم شدن می دهد.

 

۱۰- از اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید:

 

یک راه آسان دیگر برای کم شدن تماس با امواج مضر تلفن همراه این است که هنگام صحبت کردن با آن، اسپیکر یا پخش صدا استفاده کنید. فراموش نکنید در این شرایط تلاش کنید تا می توانید تلفن همراه را دورتر از بدن تان قرار دهید. با بیش از شدن فاصله میزان امواج الکترومغناطیس به میزان زیادی کم شدن می یابد.

مجله زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید