زیباجو : شیمی درمانی به قلب بیماران دیابتی آسیب می رساند – خبرگزاری مهر | اخبار ایران و دنیا

۱ دی ۱۳۹۵ | 50 بازدید

فیس بوک توییتر گوگل پلاس نظرات

به گزارش خبرنگار مهر، به گفته محققان گزارش های زیادی در مورد اثرات سمی ناشی از شیمی درمانی با داروهای شناخته شده موسوم به «anthracyclines»، روی قلب وجود دارد که به عنوان مسمومیت قلبی شناخته شده اند. از جمله این داروها عبارتند از: .doxorubicin (Doxil)و epirubicin (Ellence)

اکنون عمدتا تعداد کمتری از بیماران به دلیل سرطان می میرند. به نظر می رسد در سال های آینده، مسمومیت قلبی باعث زیاد شدن نارسایی قلبی در بازماندگان از سرطان شود. با این حال خبر خوب این است که امکان برطرف شدن مسمومیت قلبی در مراحل اولیه قبل از آشکار شدن نارسایی قلبی وجود دارد.

 مطالعه جدید بر روی ۸۳ نفر در یک بیمارستان انجام شد که شامل ۵۴ فرد مبتلا به سرطان سینه، ۲۰ فرد مبتلا به سرطان غده لنفاوی و ۹ فرد مبتلا به سرطان معده بود. میانگین سنی آنها ۵۲ سال و ۷۸ درصدشان زن بودند. بیماران مبتلا به دیابت نشانه های بیش ازی از آسیب را که به عنوان علامت هشداردهنده نارسایی قلبی در نظر گرفته می شود، نشان دادند. اما این مطالعه این مطلب را که آسیب بیماری قند خون بیش از از شیمی درمانی است را ثابت نکرد.

بیماران مبتلا به سرطان باید عوامل خطر قلبی را با تغییر در شیوه زندگی و در صورت لزوم با دارو، به شدت کنترل کنند. البته، زمانی که درمان سرطان در اولویت اول است پیشگیری قلبی عروقی هرگز نباید شروع شیمی درمانی را به تعویق بیاندازد.

زیباجو

حتما بخوانید :   گیاهان دارویی برای درمان ورم معده

مطالب پیشنهادی

دیدگاه خود را ارسال کنید ( بدون دیدگاه )
لطفا این گزینه را تیک بزنید