زیباجو : ویتامین‌سرای خانگی

99


ویتامین‌سرای خانگی


زندگی > مهارت‌ها – همشهری دو – بهاره جلالوند:
بسیاری از افراد همیشه به‌عنوان مصرف‌کننده، به بازار وابسته هستند و به‌دلیل همین وابستگی، مجبورند بهای نسبتا زیادی را بپردازند درحالی‌که در خیلی از موارد با کمی حوصله و صرف وقت، می‌توان از میزان وابستگی به بازار کم کرد.

 برای این منظور، باید برخی از کارها را در خانه انجام داد و پول پس‌انداز کرد. برای مثال، تهیه آبمیوه در خانه بسیار آسان است و هر فردی که یک آبمیوه‌گیری داشته باشد، می‌تواند این کار را انجام بدهد. سیب، پرتقال، انار و هویج برای آبگیری در خانه بسیار مناسب هستند.

  • انتخاب مواداولیه ارزان

برای درست کردن آبمیوه، باید مقدار زیادی هویج، سیب، انار یا پرتقال خرید و شاید تصور کنید که انجام چنین کاری در خانه، برای‌تان هزینه زیادی را به همراه دارد درحالی‌که با انجام دادن برخی از کارها، می‌توان بسیاری از هزینه‌ها را کم کرد. یکی از این کارها، خرید عمده میوه است. برای این منظور چند خانواده می‌توانند به‌صورت عمده میوه موردنظر خود را بخرند و در بین خودشان تقسیم کنند، خرید به این شکل، می‌تواند باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود. علاوه بر این در میادین میوه و تره‌‌بار، قسمت‌هایی را به فروش میوه‌هایی اختصاص داده‌اند که کیفیت آنها در حد میوه‌های مجلسی نیست ولی برای آبمیوه‌گیری مناسب هستند و با قیمت کمتری می‌توان آنها را خرید. گاهی این میوه‌ها به‌صورت بسته‌‌بندی به فروش می‌رسند و باید به این مسئله دقت کرد که در بسته‌بندی تا جای ممکن، میوه گندیده وجود نداشته باشد. برای آبمیوه حتما لازم نیست که میوه شما ظاهر خیلی خوبی داشته باشد ولی سالم بودن آن از نظر نداشتن کپک یا تغییر طعم، مهم است. انتخاب میوه مناسب آبگیری نیز مسئله‌ای ضروری به‌نظر می‌رسد. اگر میوه مناسب برای این کار را نخرید، حسابی ضرر خواهید کرد. سیب‌های مناسب آبگیری، معمولا کوچکند و وقتی به آنها دست می‌زنید سفت هستند، سیب‌های بزرگ که داخل آنها حالت پوک دارد، برای این کار مناسب نیستند. پرتقال مناسب‌ آبگیری هم نسبتا کوچک است و داخل آن هسته زیادی وجود دارد. انتخاب پرتقال مخصوص این کار، چندان سخت نیست؛ چون خود میوه‌فروش‌ها این مسئله را به شما اعلام می‌کنند. به‌طور کلی پرتقال‌های شمال، برای این منظور مناسب هستند. نازک بودن پوست پرتقال، نشان‌دهنده آب‌دار بودن آن است ضمن اینکه پس از آب‌گیری، طعم آن کمتر تلخ خواهد شد. انار نباید پوست خشکی داشته باشد و رنگ شفاف و پوست نازک، نشان‌دهنده مناسب بودن آن برای تهیه آبمیوه است. هویج در دسته میوه‌ها قرار نمی‌گیرد ولی به‌دلیل طعم خوب، آن را در دسته آبمیوه‌ها قرار داده‌اند. هویج مناسب آبگیری، حالت شکننده و ترد دارد ضمن اینکه پوست آن حالت چروکیده ندارد. هویج هر چه بزرگ‌تر باشد آب بیشتری دارد ولی از نظر طعم، هویج‌های کوچک‌تر خوشمزه‌تر هستند.

  • هر لیوان آب میوه چقدر تمام می‌شود؟

برای درست کردن یک لیوان بزرگ آب‌هویج، به ۴هویج بزرگ نیاز دارید. یک لیوان بزرگ آب سیب، به ۳ تا ۴ عدد سیب احتیاج دارد. برای همین مقدار آب‌پرتقال به ۲ تا ۳ عدد پرتقال‌ آب‌گیری و برای تهیه آب انار با حجم یک لیوان بزرگ نیز به ۲‌عدد انار بزرگ نیاز است. اگر بخواهید هویج و سیب را باهم ترکیب کنید، ۳‌عدد هویج و یک سیب باید برای هر لیوان داشته باشید. برای آبمیوه ترکیبی هویج و پرتقال نیز ۳ عدد هویج و یک پرتقال نیاز دارید (یک لیوان). یک لیوان هویج بستنی، با ۳ عدد هویج و یک اسکوپ بستنی زعفرانی درست می‌شود.

هر چه مقدار آبمیوه‌هایی که می‌خواهید درست کنید، بیشتر باشد به نفع‌تان است و هزینه آن برای‌تان کمتر می‌شود. البته درست کردن آبمیوه حتی به مقدار کم نیز دارای مزایای زیادی است. مهم‌ترین ویژگی آبمیوه خانگی، بهداشتی بودن آن محسوب می‌شود، علاوه بر آن این نوع آبمیوه کاملا طبیعی و بدون نگهدارنده و رنگ است. برای خرید میوه‌های مختلف بهتر است به میادین میوه و تره‌بار بروید چون می‌توانید با قیمت کمتری میوه‌های موردنظر خود را بخرید. هویج در این میادین، با قیمت کیلویی حدود هزار و ۲۰۰تومان، سیب با قیمت کیلویی حدود ۲ هزار و ۷۰۰تومان، انار آب‌گیری با قیمت کیلویی حدود ۲ هزار و ۵۰۰تومان و پرتقال آب‌گیری با قیمت کیلویی حدود هزار و ۳۰۰تومان به فروش می‌رسد.

قطعا درست کردن آبمیوه در خانه برای شما صرفه اقتصادی بیشتری دارد و خرید آبمیوه در آبمیوه‌فروشی‌ها هزینه زیادی را روی دست‌تان می‌گذارد به‌ویژه در شرایطی که بخواهید تعداد زیادی آبمیوه بخرید. آبمیوه در مناطق مختلف شهر تهران یا شهرهای مختلف کشور، با قیمت‌های متفاوتی به فروش می‌رسد ولی به‌طور کلی هر لیوان متوسط آب‌سیب ۵ هزار تومان، آب انار ۷ هزار تومان، آب هویج ۴ هزار تومان و آب پرتقال ۷ هزار تومان قیمت دارد.

  • صرفه‌جویی با ترکیب

برای تجربه طعم جدید، می‌توان چند آبمیوه را با یکدیگر ترکیب کرد. انجام چنین کاری می‌تواند به نوعی باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها شود. مثلا وقتی پرتقال و سیب گران‌تر از هویج هستند می‌توان هر کدام از آنها را با هویج ترکیب کرد. اگر می‌خواهید آب هویج خوشمزه‌تر شود می‌توانید با صرف کمی هزینه بیشتر، هویج‌بستنی درست کنید.

زیباجو

حتما بخوانید :   چهار تصور غلط درباره دویدن

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید