زیباجو : پرچم انقلاب بانوی معروف دهه شصت در دست خوش‌استایل‌ترین وکیل زن دنیا

386

وب سایت زیباجو به گفته

همراه با عکس ـ سپیده جلالی: همیشه بانوان اول کاخ سفید در دنیا از شهرت زیادی برخوردار بوده‌اند و همه ابعاد زندگی آنها زیر ذره‌بین رسانه‌ها و روزنامه‌ها قرار داشته است. حالا تصورش را بکنید شخصی از یک طرف بانوی اول کاخ سفید باشد و از طرف دیگر همسر جان اف کندی.

همیشه گفته‌اند پشت سر هر مرد موفق، زنی موفق ایستاده است. در مورد جان اف کندی نیز این موضوع صدق می‌کند. ژاکلین‌ کندی، همسر رییس جمهور مقتول آمریکا، در دوران کوتاهی که در کاخ سفید به سر برد توانست تاثیرات بزرگی را در جنبه‌های گوناگون از خود به جای بگذارد. در این گزارش سعی همراه با عکس بر این است که ابتدا وجوه مختلف پوشش او را ترسیم کند که در دوران خود به عنوان انقلابی مطرح شد تا آنجا که همچنان در دنیا بسیاری از افراد از آن تقلید می‌کنند. و سپس به مقایسه استایل او و آمال کلونی بپردازیم که به عنوان همسر جرج کلونی و خوش‌استایل‌ترین وکیل دنیا زبانزد خاص و عام است.

ژاکلین‌کندی، یک شورشی علیه مد سال‌های ۶۰

ژاکلین‌ کندی در طول سال‌هایی که بانوی اول کاخ سفید شد، توانست تغییرات فراوانی را در جنبه‌های گوناگون در کشور آمریکا و حتی دنیا به وجود آورد. یکی از تغییراتی که به ما مد آنلاینی‌ها مربوط می‌شود تلاش‌های او در زمینه سبک‌ پوشش و مد آن سال‌هاست. ژاکلین‌ کندی در این مدت کم توانست به نماد مد تبدیل شود و زنان را از پوشیدن پارچه‌های آهاردار و سنگین، لباس‌های تنگ و مدل موهای خیلی پرتکلف نجات دهد و در عوض پیراهن‌های کوتاه ساده، کلاه‌های پیلباکس و آرایش ساده مو و صورت را جانشین آنها کند؛ لباس‌هایی که جکی در سال‌های دهه شصت می‌پوشید نسبت به لباس‌هایی که در آن دوران مد بود هم ساده‌تر بود وهم ارزان‌تر. لباس‌های جکی آنقدر ساده بود که حتی زنان فقیر هم می‌توانستند به سبک او لباس بپوشند. اما این سادگی مانعی بر ظاهر خانمانه و مدرن او نبود.

شاید باورتان نشود اگر بگوییم برخی لباس‌ها و متعلقات مانند پیراهن‌های کوتاه مشکی، آستین‌های سه ربع، عینک‌های دودی بزرگ، صندل‌های جواهرنشان، دستکش‌های سفید، روسری‌های شیک و… حضورشان در کمد امروز زنان را مدیون این بانوی آمریکایی هستند، هرچند بی‌انصافی خواهد بود اگر اسمی از اشخاصی مانند ادری هپبرن هنرپیشه معروف آن زمان که الگوی جکی بود یا طراحان معروف دهه ۶۰ در این تغییر و تحولات نبریم.

او به واسطه تحصیل در پاریس یک کمد پر از لباس‌هایی از برندهای جیوانچی، شانل و… داشت. وقتی که جان اف کندی به ریاست جمهوری رسید به او اولتیماتوم داد که روابطش با پاریس را قطع کند و از آن پس او طراحی لباس‌هایش را یه Oleg Cassini و Diana Vreeland سپرد. ارتباط کاسینی و او تا به حدی دوستانه و نزدیک بود که این طراح کتابی در مورد او منتشر کرد که در آن درباره سال‌های زندگی او در کاخ سفید، عقاید و نظراتش در مورد مد و استایل سال های ۶۰ سخن می‌گفت.

کاسینی به عنوان خالق: کتاب جکی «بانوی اول آن دوران آمریکا را به عنوان خوش‌پوش‌ترین بانوی دنیا و نماد آراستگی دوران کندی معرفی کرده است».

از دیگر کارهای مهم او در آن دوران واردکردن رنگ‌های روشن و گوناگون در کمد لباس خود و در نتیجه دیگر زنان دنیا بود. پوشیدن لباس‌هایی به رنگ صورتی، زرد، قرمز، عاجی، آبی روشن و غیره شاید الان برای ما طبیعی به نظر برسد، اما حواس‌تان باشد که داریم از دورانی صحبت می‌کنیم که پوشیدن چنین رنگ‌هایی جسارت زیادی می‌طلبید.

یکی از نکات دیگری که در نحوه پوشش او جلب توجه می‌کند توجه‌اش به موقعیتی بود که در آن قرار می‌گرفت. به طور نمونه به هنگام مسافرت به کشورهای خارجی فرهنگ آن کشور را در انتخاب لباس خود مد نظر قرار می‌داد. مثلا وقتی به کشوری مانند هند مسافرت می‌کرد لباسی که می‌پوشید خیلی پوشیده‌تر از زمانی بود که به یک کشور اروپایی سفر می‌کرد. شاید یکی از دلایل محبوبیت او در دنیا همین موضوع بوده باشد.

نکته جالب دیگری که او در روابط دیپلماسی مد نظر قرار می‌داد، انتخاب پاشنه کفشش بود. او هم مانند زنان دیگر دوست داشت که کشیده و شیک به نظر برسد و کفش پاشنه‌بلند بپوشد. اما از طرفی این نکته را از نظر دور نمی‌داشت که در برابر دیپلمات‌هایی که مقابلشان قرار می‌گرفت و قرار بود با آنها در مورد صلح و برابری صحبت کند، نباید خیلی بلندتر به نظر برسد و بنابراین همیشه کفش‌هایی با پاشنه‌هایی معمولی را انتخاب می‌کرد.

از تمام موارد بالا شاید بتوان این چنین نتیجه گرفت که برای او مد وسیله‌ای برای تبلیغ همسرش به حساب می‌آمد. او با انتخاب لباس‌هایش در واقع به تبلیغ حکومتی می‌پرداخت که همسرش قرار بود برای انسان ها آمریکا به ارمغان بیاورد: حکومتی مدرن، آراسته، ساده و آمریکایی.

امل کلونی یک جکی‌کندی دیگر؟

سال‌ها از دوران کندی‌ها گذشته اما هنوز زنان سراسر دنیا از نحوه پوشش او تقلید می‌کنند. در بین این زنان مقلد گاه‌گاه چهره‌های سرشناسی نیز به چشم می‌خورد. بارزترین نمونه در این زمینه شاید امل کلونی باشد که گاهی لباس‌هایی که انتخاب می‌کند آنقدر شبیه لباس‌های جکی است که پیش خود می‌گوییم نکند این همان باشد! شباهت سلیقه‌ای آنها در انتخاب لباس آنقدر به هم نزدیک است که ما در صدد برآمدیم مقایسه‌ای بین این دو انجام دهیم.

شباهت‌های بین جکی و امل کم نیست. هر دوی آنها همسر دو مرد مشهور آمریکایی هستند و هر دوی آنها باهوش، زیبا و خوش‌تیپ محسوب می‌شوند.

امل کلونی را که حتما می‌شناسید. او جدا از این که همسر جرج کلونی یکی از بهترین‌های هالیوود است، خوش‌استایل ترین وکیل دنیا نیز به حساب می‌آید. با کمی دقت در استایل این بانوی لبنانی می‌توانیم به برخی شباهت‌ها در لباس‌پوشیدن او و همسر کندی، جکی پی ببریم. از دامن‌های دهه شصت بگیر تا پیراهن های شب دراپه.

امل کلونی که به عنوان ملکه استایل شناخته می‌شود در انتخاب لباس‌های خود از جکی کندی الهام می‌گیرد. آنقدر در نحوه لباس‌پوشیدن این دو شباهت وجود دارد که نمی‌توان آن را صرفا نوعی تصادف دانست.

همه چیز از پیراهنی شروع شد که امل در مراسم ازدواج خود به تن کرد. توری که به پشت سر او چسبیده بود، مدل یقه قایقی لباس عروسش، بلندی و کلوشی آن، همه و همه تمامی وبلاگ‌نویسان دنیا را به این موضوع حساس کرد.

گذشت؛ اما این شباهت‌ها به همین جا ختم نشد

هر بار که امل کلونی لباس شبی به تن می‌کرد ما را به یاد لباس های سلطنتی‌ای می‌انداخت که جکی کندی در زمان خود به تن کرده بود. پیراهن‌های دکلته مشکی یا قرمز، پیراهن‌هایی با یقه‌های نامتقارن و … .

وقتی به برخی از لباس‌های امل نگاه می‌کنیم احساس می‌کنیم که این همانی است که چهل سال پیش جکی کندی نیز به تن می‌کرده است. لباس‌هایی که این وکیل زیبا در طول روز می پوشد نیز بی‌شباهت به لباس‌های همسر مرد دیگر معروف آمریکایی نیست.

لباس‌هایی مانند پیراهن‌های خال‌خالی، کت‌دامن‌های قرمز تند و ظاهرهای سرتاپا سفید او باعث می‌شود فکر کنیم که آمال می‌خواهد بار دیگز تیپ‌های معروف جکی را تداعی کند. لباس‌ها یک طرف و متعلقات نیز یک طرف. عینک‌های دو ایکس لارج و سایر اکسسوری‌هایی که به نظر می‌رسد هر دوی آنها علاقه زیادی به آنها دارند.

همه آنچه گفتیم با سند و مدرک است. اگر باور نمی کنید گالری عکس زیر را دنبال کنید.

زیباجو

حتما بخوانید :   کرم های ضد چروک، سرعت پیری پوست را کاهش می دهند.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید