زیباجو : پیامبر خوبی‌ها

92


پیامبر خوبی‌ها


زندگی > مهارت‌ها – همشهری دو – حجت‌الاسلام دکتر مرتضی جعفرپور:
وقتی خداوند متعال انسان را آفرید و مسیر رشد و کمال را برای او برگزید تا او را به جایگاهی که برایش تدارک دیده بود برساند و الگوهایی از جنس انسان ها برایشان به‌عنوان راهنما فرستاد، دردانه آنها را کامل‌کننده این مسیر هدایت و خاتم همه پیامبران قرار داد و او را خاتم‌النبیین نامید.

برای رسیدن به همه بزرگی‌ها، والامقام شدن‌ها و شکوه و عظمتی که خدا برای بشر مقدر کرده بود، شاه‌بیت همه آموزش‌ها و تعالیمی که پیامبران به آن اهتمام داشتند، تواضع، پرهیز از خود بزرگ‌بینی و تقوا بود. رسول خدا(ص) نمونه کامل فروتنی بودند. ایشان خود در عین برخورداری از مقام والا، عالی‌ترین حد تواضع را داشتند و نمونه کامل و عینی عمل به امر خداوند «وَ اخْفِضْ جَناحَک لِمَنِ اتَّبَعَک مِنَ الْمُؤْمِنین» بودند. این عبارت، کنایه زیبایی از تواضع، محبت و ملاطفت است؛ همانگونه که پرندگان هنگامی که می‌خواهند نسبت به جوجه‌های خود اظهار محبت کنند، آنها را زیر بال و پر خود می‌گیرند، نهایت عاطفه خود را به نمایش می‌گذارند، آنها را در مقابل حوادث و دشمنان حفظ می‌کنند و از پراکندگی نگه می‌دارند، پیامبر هم نسبت به مومنین چنین حالتی دارند.

تواضع، راز رفعت و محبوبیت است؛ رسول گرامی اسلام(ص) می‌فرمایند: تواضع و فروتنی وسیله سربلندی و سرافرازی است. تواضع کنید تا خدای متعال مقام شما را بلند گرداند.

یکی از گرفتاری‌های جامعه امروز ما، چه در مناسبات اداری و اجتماعی و چه در جمع‌های دوستانه و خانوادگی، دورشدن از این منش و روش پیامبر خوبی‌هاست. وقتی مدام از بقیه طلبکار باشیم، همه را بدهکار به‌خود بدانیم و همه جور توقعی از دیگران داشته باشیم و همه را مقصر ببینیم، جایی برای لطف و محبت و گذشت باقی نمی‌ماند و روزبه‌روز دل‌هایمان از یکدیگر دورتر خواهد شد.

حتما بخوانید :   زیباجو : کار، کار خودمان است

اما اگر رفتار و منش پیامبر را سرلوحه قرار دهیم، خود را کمتر از آن بدانیم که دیگران وظیفه‌ای نسبت به ما داشته باشند و برعکس، برای خدمت به آنها و رفع نیاز‌های آنها تلاش کنیم و تمام همت خود را به‌کار گیریم، دل‌ها به یکدیگر انس خواهد گرفت، بزه‌ها کمتر خواهد شد، سوء رفتارها جای خود را به درستکاری خواهد داد و ان‌شاءا… لیاقت پیدا خواهیم کرد تا خداوند میراث ارزشمندی را که برای صالحان وعده داده است، روزی‌مان کند.

چه زیباست در این ایامی که به نام حضرت، متبرک شده، وجودمان، رفتار و اعمالمان را به سنت پیامبر زینت کنیم و با این کار شکر این نعمت بزرگ را به‌جای آوریم.

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید