زیباجو : ۱۰ درصد از کل قاچاق کشور مربوط به حوزه سلامت است

68

رییس سازمان غذا و دارو:


۱۰ درصد از کل قاچاق کشور مربوط به حوزه سلامت است


زندگی > سلامت – همشهری آنلاین:
رییس سازمان غذا و دارو گفت: ۱۰ درصد از کل قاچاقی که به کل کشور وارد می‌شود مربوط به حوزه سلامت است.

به گزارش ایسنا، دکتر رسول دیناروند در حاشیه نخستین هم‌اندیشی مبارزه با فساد در کالای سلامت درباره میزان قاچاق در کالاهای سلامت گفت: گفت: متاسفانه بیش ازین قاچاق در حوزه سلامت مربوط به کالاهای آرایشی و بهداشتی است.

وی با بیان اینکه بازار حوزه سلامت در کشور بدون احتساب بازار غذا ۱۰٫۵ میلیارد دلار است، ادامه داد: متاسفانه عمده قاچاق بازار سلامت در حوزه آرایشی و بهداشتی است. به طوری که ۵۰ درصد بازار آرایشی و بهداشتی، غیرقانونی و قاچاق است البته در سایر حوزه‌های سلامت میزان قاچاق کمتر است. به عنوان مثال زیر ۵ درصد از بازار دارویی ما قاچاق محسوب می‌شود.

رییس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه بحث قاچاق در حوزه سلامت ۲ برابر سایر حوزه‌هاست گفت: چراکه قاچاق در این حوزه فقط آسیب اقتصادی ندارد بلکه به سلامت انسان ها آسیب وارد می‌کند بنابراین همه دستگاه‌های نظارتی اعم از سازمان غذا و دارو، تعزیرات و سایر دستگاه‌های امنیتی و انتظامی باید در این حوزه و برای پیشگیری از قاچاق کمک کنند.

دیناروند، شرایط کنونی کشور را برای برخورد با قاچاق مستعدتر از گذشته دانست و افزود: در گذشته با وجود تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان برخی از کالاها از مسیرهای غیررسمی وارد می‌شدند، این در حالیست که اکنون این شرایط تغییر کرده و بر این اساس انتظار داریم واردات از مبادی رسمی کشور انجام شود و همچنین کنترل مرزها و گمرکات بهبود یابد.

حتما بخوانید :   زیباجو : رئیس جمهور دستور برخوردقاطع با متخلفان حادثه قطار را صادرکرده است - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و دنیا

وی با تاکید بر لزوم بهبود نظارت‌ها برای مقابله با قاچاق گفت: سازمان غذا و دارو نیز سامانه کنترل و اصالت را ایجاد کرده است تا با استفاده از این سامانه و با کمک انسان هابتوانیم کالاهای اصلی را از غیراصلی تشخیص بدهیم تا بازار قاچاق در کشور برچیده شود.

رییس سازمان غذا و دارو ادامه داد: آسیبی که از محل قاچاق به کشور وارد می‌شود، بسیار بالاست به طوری که کنترل ملی و اشتغال را نشانه رفته و به آنها آسیب می‌رساند.

دیناروند همچنین گفت: براین اساس در حوزه سلامت برآورد می‌شود که هر ۵۰ هزار دلار قاچاق به یک اشتغال آسیب می‌زند و در عین حال باید توجه کرد که آسیبی به قاچاق در حوزه سلامت وارد می‌کند بسیار بالاست.

زیباجو

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید