سری به مشاوره ژنتیک

140

X1381298126

مشاوره ژنتیک در واقع شاخه ای از ژنتیک پزشکی است که به بررسی احتمال بروز بیماری های ژنتیکی و ارائه راهکار های مناسب جهت جلوگیری از تکرار بیماری با هدف نسلی سالم می پردازد. ازدواج هر دو فرد غیر فامیل نیز احتمال خطری حدود ۲ تا ۳ درصد دارد. این احتمال در ازدواج با خویشاوندان بالاتر بوده و بر حسب درجه خویشاوندی متفاوت است. اگرچه اکثر متخصصین ژنتیک بشرط وجود سابقه خانوادگی عاری از بیماری وراثتی برای ازدواج خویشاوندان درجه سه به بالا مانعی نمی بیند ولی در صورت امکان بهتر است قبل از ازدواج در هر مورد با مشاور ژنتیک مشورت شود. از اصلی ترین اهداف مشاوره ژنتیک مشخص کردن خطر ابتلا یا تکرار یک بیماری ارثی در هر حاملگی است.

15

هدف از مشاوره ژنتیک می تواند یکی از موارد زیر باشد :

۱- کمک به شناخت بهتر بیماری های ژنتیکی علائم و روش های تشخیصی پیش بینی و کنترل بهتر علائم بیماری

۲- جلوگیری از ابتلا یا تکرار بیماری

۳- پیشنهاد راهکار های مناسب چون تشخیص پیش از تولد

ضرورت انجام مشاوره ژنتیک:

13a4d4283e459ec3e591868c7fc1cf63

وجود هزاران بیماری ژنتیکی انجام مشاوره های ژنتیک را در مراحل قبل از ازدواج قبل و حین بارداری و بدو تولد نوزاد ضروری کرده است. کلیه افرادی که قصد ازدواج بویژه ازدواج فامیلی را دارند و در خانواده آنها سابقه ابتلا به بیماری های ارثی وجود دارد و نیز کسانی که در انتظار فرزند می باشند و یا نگران تکرار یک بیماری ارثی در خانواده هستند ضروری است به مشاوره ژنتیک مراجعه کنند.

مراحل گوناگون مشاوره ژنتیک:

حتما بخوانید :   زیباجو : اهمیت شیر مادر، برای نوزاد/صدای دکتر

مشاوره ژنتیک در کلیه مراحل زندگی حائز اهمیت است اما تقسیم بندی زیر متداول می باشد.

مشاوره ژنتیک قبل از ازدواج
این مشاوره که بیشتر در ایران رایج است به افرادی پیشنهاد می شود که قصد ازدواج بویژه با خویشاوند خود را داشته و در عین حال نگران ابتلای فرزند آینده خود به بیماری ژنتیکی می باشند .

17094

مشاوره ازدواج های فامیلی

ازدواج فامیلی ازدواجی است که در آن زوجین با یکدیگر قرابت خویشاوندی داشته و دارای اجداد و ژن های مشابه و مشترک هستند

در حال حاضر هزاران نوع بیماری ارثی نادر شناخته شده اند که می توانند از طریق به ارث رسیدن ژنهای مشترک از پدر و مادر فرزندان را مبتلا سازند. این خطر در ازدواج های فامیلی به علت وجود ژن های مشترک بیشتر بوده البته این بدان معنا نیست که در ازدواج های غیر فامیلی هیچگونه خطری وجود نداشته باشد بلکه احتمال خطر پایین تر خواهد بود .

مشاوره قبل و حین بارداری

genetic-counselor

به خانواده های ابلاغ می شود که قصد بارداری دارند و به نوعی نگران سلامت نسل آینده خویش می باشند. مانند بارداری زیر ۱۸ و بالای ۳۵ سال وجود فرزند مبتلا به بیماری ژنتیکی نگرانی از ابتلای فرزند خود به بیماری ژنتیکی ابتلا یکی از والدین به یک بیماری ژنتیکی سابقه سقط مکرر یا ناباروری .

وجود سوابق قبلی از ابتلا به معلولیت در فرد یا اعضای فامیل می تواند دلیلی برای نگرانی خانواده و مراجعه آنان جهت تشخیص علت معلولیت و یا محاسبه میزان خطر تکرار معلولیت در نسل آینده باشد.

گرد آوری : الهه غلامی کارشناس ارشد ژنتیک
( موسس مرکز ژنتیک رویانا)

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید