علائم کمبود ویتامین B12 در زنان

124

آیا می دانید که توانایی زن برای جذب ویتامین B12 به تدریج با افزایش سن کاهش می یابد؟ در واقع، تحقیقات منتشر شده در مجله آمریکایی تغذیه بالینی ادعا می کند که ۴ درصد از زنان بین سنین ۴۰ تا ۶۰ از کمبود ویتامین B12 رنج می برند. افزایش سن همراه با برخی از داروهای تجویز شده (به عنوان مثال، دارو برای سوزش سردل) و عدم مصرف گوشت در رژیم غذایی زنان موجب کمبود ویتامین B12 میشود.
علائم زیر می تواند نشان دهنده کمبود B12 باشد و در صورت داشتن این علائم حتما به پزشک مراجعه کنید:

۱٫ سرگیجه

400x266xdizzy-400x266.jpg.pagespeed.ic.IpOKyigp3M

حملات مکرر سرگیجه یا دَوران سر اغلب می تواند نشانه ای از کمبود ذخایر ویتامین B12 در شما باشد. به عنوان مثال، ممکن است هنگامی که بیش از حد سریع از سر جای خود بلند میشوید، دچار احساس لرزش شوید.
افزون بر این، کسانی که کمبود B12 دارند ممکن است هنگام بالا رفتن یا پایین آمدن از پله ها دچار سرگیجه شوند، که می تواند بسیار خطرناک باشد. اگر حملات مزمن سرگیجه دارید حتما باید به پزشک مراجعه کنید، تا میزانB12 شما را تست کند.


۲٫ سوزن سوزن شدن

400x267xNumbness-400x267.jpg.pagespeed.ic.CrXwKz8JU1

اگر مدت طولانی چهار زانو بنشینید، این احساس را تجربه میکنید. با این حال، سوزن سوزن شدن (یا احساس بی حسی) در تمام قسمت های بدن زمانی که در حالت عادی هستید، می تواند نشانه کمبود B12 باشد.
بی حسی یا احساس امواج شوک الکتریکی می تواند در نتیجه آسیب عصبی در بیماران با کمبود B12 باشد. مسائل عصبی در بدن می تواند به سطح اکسیژن پایین برگردد، به دلیل تولید اندک سلول های قرمز خون، که ویتامین B12 عمدتا در تولید آن تاثیر گذار است.
۳٫ رنگ پریدگی

حتما بخوانید :   زیباجو : گیاه‌خواری برای انسان‌ها و سیاره ما سودمند است

400x267xPale-Complexion-400x267.jpg.pagespeed.ic.zF1y1SKx2l
مطمئنا، ایده خون آشام ها غیر منطقی به نظر برسد. با این حال، این مفهوم که خون آشام ها وقتی که به خون احتیاج دارند رنگ پریده میشوند، وجود دارد. با وجود این، موجودات شب فاقد ویتامین B12 هستند.
افراد مبتلا به کمبود B12 اغلب به دلیل فقدان سلول های قرمز خون رنگ پریده هستند. و کسانی که فاقد سلول های قرمز خون هستند اغلب به دلیل انتشار بیلی روبین اضافی، که موجب از بین رفتن رنگ گلگون چهره و گونه ها میشود، رنگ پریده هستند.
۴٫ فراموشی

400x267xMemory-400x267.jpg.pagespeed.ic.oDG14-2r0-
مطمئنا، همه ما فراموشکاری را تجربه کرده ایم، مثلا یادمان نمی آید عینک مان را کجا گذاشته ایم. با این حال، فراموشی مزمن و نامتعارف ممکن است مشکل پزشکی عمیق تری را نشان دهد.
بسیاری از بیماران مبتلا به کمبود ویتامین B12 حتی ممکن است به زوال عقل زودرس و یا آلزایمر برسند، به خصوص اگر پا به سن گذاشته اید. یک آزمایش خون ساده توسط دکتر می تواند کمبود B12 را تشخیص دهد، و رژیم مکمل می تواند حافظه شما را در مدت کوتاهی تقویت کند.
۵٫ خستگی شدید
داشتن خواب کامل که به دنبال آن در روز خمیازه میکشید و احساس خستگی میکنید برای بسیاری از افراد معمول است. با این حال، در صورتی که تمام روز احساس خستگی داشته باشید-حتی اگر به طور منظم خواب کامل داشته باشید- (در ترکیب با سایر علائم که قبلا ذکر شد) ممکن است در نتیجه کمبود B12 باشد.
محققان آکادمی تغذیه و رژیم های غذایی ادعا می کنند کسانی که احساس کمبود انرژی دارند حتی اگر خواب زیادی داشته باشند، ممکن است دچار کمبود سطوح B12 هستند. این امر به دلیل عدم تولید سلول های قرمز خون است، که یکی از مسئولیت های ویتامین B12 می باشد. کمبود سلول های قرمز خون به معنای اختلال در انتقال اکسیژن به اندام های شما می باشد، که می تواند موجب خستگی شدید شود.
۶٫ مشکلات دید

حتما بخوانید :   زیباجو : پیاز چگونه به رشد مو کمک می‌کند؟

400x267xVision-Loss-400x267.jpg.pagespeed.ic.6FNTPpyJpn
نه، وجود چیزی در چشم باعث لکه بینی، تاری دید و دوتایی دید، نیست. در واقع، ذخایر پایین B12 در دراز مدت می تواند به تغییرات بینایی منجر شود و در واقع به دید شما آسیب برساند.
آسیب به شبکیه می تواند در نتیجه مسدود شدن رگ های خونی در چشم باشد. در نتیجه ممکن است به نور حساس باشید، تاری دید داشته باشید و یا دوتایی ببینید، که همه نتیجه آسیب به عصب بینایی می باشد. خوشبختانه، مکمل B12 می تواند دید کامل شما را بازگرداند.
۷٫ ضعف عضلانی

400x348xMuscle-Deficienyc-400x348.jpg.pagespeed.ic.Qk_NViOy-A
اگر هنگام برداشتن لباس های شسته شده خود دچار ضعف شدید، ممکن است از کمبود ویتامین B12رنج میبرید. B12 در رساندن اکسیژن به اندام ها و عضلات نقش دارند.
کمبود ویتامین B12 ممکن است، موجب رسیدن اکسیژن ناکافی به عضلات، کندی و ضعف عضلانی نامتعارف شود. فردی که دچار کمبود این ویتامین است، هنگامی که چند کیلو مواد غذایی را حمل میکند، دچار مشکل شود.
منبع: activebeat.com
این مطلب توسط تیم ترجمه زیباجو تهیه شده است، لطفا در هنگام کپی لینک منبع را ذکر نمایید.

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید