مراقب روحیه کودک زمان از شیر گرفتن باشید

732
از شیر گرفتن کودک

چرا اینقدر شیر مادر برای کودکان مفید است؟ حتی ارتباط عاطفی که در هنگام شیر دادن بین کودک و مادر ایجاد می شود نیز بسیار برای کودک مفید خواهد بود. مراقب روحیه کودکمان از زمان شیر گرفتن باشیم.

shutterstock_966805601
سوال مخاطب : پسرم یک سال و نیم سن دارد و می خوام ۳ ماه دیگه از شیر بگیرمش. نزدیک به ۱ ماهه که روزا شیر نمی خوره فقط موقعی که می خواد بخوابه حتما باید با شیر بخوابه، چه خواب عصر چه شب. سوالم اینه که می گن بچه برای اینکه ضربه عاطفی نخوره باید به تدریج شیرش رو کم کرد، در صورتی که پسرم اصلا بدون سینه خوابش نمی بره و تو خواب شب هم خیلی بیدار می شه و دوباره با شیر به خواب می ره. اگه بهش ندم لج می کنه و گریه می کنه و می فهمم گشنشه ولی لج می کنه و هیچی نمی خوره. می خوام بدونم باید چی کار کنم که این عادت از سرش بی افته که حتما با شیر نباید بخوابه و بهش ضربه روحی وارد نشود.

از شیر گرفتن کودک

پاسخ از دکتر قمرتاج خان بابایی، متخصص اطفال:
مادر عزیز به طور کلی باید بگویم الان زمان مناسبی برای از شیرگرفتن نیست و باید تا ۲۴ ماهگی صبر کنید. اما به طور کلی این کار ، کار سختی بوده و نیاز به صبر و حوصله ی زیادی دارد. برخی از کودکان به سادگی شیر خوردن را کنار می گذارند اما برخی به دلیل وابستگی زیادی که نسبت به شیر و آغوش مادر پیدا کرده اند در کنار گذاشتن شیر مقاومت می کنند. به تدریج فاصله زمانی شیر دادن‌ها را بیشتر کنید. در این حالت خود به خود، تعدادی از دفعات شیردهی حذف می‌شود. البته باید این زمان را با خوراکی‌های مقوی و میوه‌ها پُر کنید. اگر کودکتان عادت کرده است که در زمان و مکان خاصی شیر بخورد، باید حواستان به زمان باشد،در ساعت‌های شیردهی سعی کنید خود را مشغول نشان دهید در عوض کمی آب میوه طبیعی یا یک لیوان شیر را برای نوشیدن در اختیار کودک بگذارید. به طور کل در مورد شما هم باید بگویم که الان برای از شیر گرفتن زود است اما بعد از ایت که به زمان موعد رسید این نکات را رعایت کنید و از متخصص خود هم در این زمینه مشورت بخواهید. همچنین باید شیر پاستوریزه به کودک داده شود.
منبع : نی نی بان

حتما بخوانید :   زیباجو : کابوس دیدن کودکان، علل و راهکارها

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید