هفته بیست و دوم بارداری – ۵ ماه گذشت

743
هفته بیست و دوم بارداری

در هفته بیست و دوم بارداری شما وارد ماه ششم بارداری خود شده اید! بله ۵ ماه گذشت… حالا شما حسابی به کودک خود وابسته شده اید و آنرا کاملا حس می کنید. ما هم مثل شما منتظر آمدن کوچولوی شما هستیم. با زیباجو همراه باشید.

وضعیت جنین

خوب جنین این هفته بیش از هفته‌های گذشته قصد شیطنت دارد. می‌دانید چرا برای اینکه حس لامسه او فعال می شود و همه چیز را در ذهنش ثبت می‌کند مغز و اعصاب او آن‌قدر توسعه پیدا کرده که بتواند هر چیزی را در اطرافش پردازش کند. او شروع می‌کند به فضولی در محیط اطرافش. احتمالا این هفته حسابی هیجان زده خواهد بود.

لگدهای بیشتری را به سمت شما حواله می‌کند. می‌خواهد هر چیزی را توی دستش بگیرد و آن را لمس کند و شما هم هیچ کاری نمی‌توانید انجام دهید. این هفته او مثل موجودی می‌ماند که از فضا آمده و می‌خواهد همه چیز را کشف کند. چشم‌ها و سیستم تولید مثلش همچنان در حال رشد است در یک جنین پسر بیضه در سر جای خود قرار می‌گیرند و در جنین دختر تخمدان‌ها و رحم هم در شکم در محل اصلی خود مستقر می‌شوند و مهبل (واژن) هنوز هم در حال رشد است.

او دیگر شبیه یک انسان کامل است ولی کمی جثه کوچکتری دارد.

وزن: ۵۲۲ گرم

قد: ۲۹,۴ سانتی متر

 هفته بیست و دوم بارداری

وضعیت مادر

اگرچه رحم شما در حال رشد است، اما خم شدن، رانندگی کردن و نشستن چندان سخت نیست. برای اینکه حجم ریه‌های شما افزایش پیدا کند قفسه سینه شما ۲ تا ۳ اینچ بزرگی می‌شود و بعد از زایمان به حالت اول بر می‌گردد. احتمالا شما الان دچار دردکمر، ترشح مهبل، گرفتگی بینی و خونریزی لثه هستید.

حتما بخوانید :   زیباجو : پیشگیری از عفونت رحم، بعد از زایمان

رحم شما چند سانت بالاتر از ناف قرار گرفته است. دراین مرحله ممکن است که پوست ناحیه شکم، ران‌ها و باسن شما کشیدگی پیدا کرده و ترک بخورد، البته در برخی از خانم‌ها این اتفاق نمی‌افتد، اما این ترک‌ها بافت‌های جدیدی از پوست هستند که به رنگ صورتی یا قهوه ای بر روی پوست ظاهر می‌شوند.

مراقبت های بارداری

عفونت مثانه

حدود ۱۰ درصد از زنان دچار عفونت ادراری می‌شوند که در اکثر آنان این عفونت مثانه است و خودش را با آزمایش‌ ادرار نشان می‌دهد. نشانه‌های این عفونت تکرر ادرار، سوزش ادرار، درد زیر شکمی و درد هنگام خروج ادرار است. این بیماری به راحتی با مصرف آنتی بیوتیک خوب می‌شود و جای نگرانی وجود ندارد.

اما اگر این بیمار درمان نشود احتمال ابتلا به عفونت کلیه‌ای نیز افزایش می‌یابد. عفونت کلیه‌های نیز علاوه بر عواقبی که برای خود مادر دارد ممکن است موجب بروز زایمان زودرس در ماه‌های آخر بارداری شود. نشانه‌های دیگری که ممکن است در عفونت مثانه بروز کند؛ تب ادرار خونی، تهوع و استفراغ و کمر درد شدید است.

تغذیه

چه مقدار اضافه وزن باید در این دوره دریافت کنید؟

در طول دوره دوم بارداری، کالری دریافتی خود را به ۳۴۰ کالری در روز افزایش دهید. میزان اضافه وزن شما به عوامل گوناگونی، به خصوص وزن قبل از بارداری‌تان، بستگی دارد. سعی نکنید در این دوره وزن خود را کاهش دهید. شما به کالری و مواد مغذی برای رشد کودکتان احتیاج دارید. بهتر است با پزشک‌تان در این رابطه مشورت کنید.

ما در اینجا جدولی را برای راهنمایی اضافه وزن بارداری آوریده‌ایم.

وزن قبل از بارداری

وزن پیشنهاد شده

کاهش وزن

۱۲- ۱۸ کیلوگرم

وزن نرمال

۱۱-۱۵ کیلوگرم

اضافه وزن

۶-۱۱ کیلوگرم

چاق

۴-۹ کیلوگرم

در طول بارداری شما بیشتر در معرض ابتلا به مسمومیت غذایی به دلیل تغییر متابولیسم بدن‌تان هستید، بنابراین کاملا گوشت را بپزید. این هشدار شامل هات داگ نیز می‌شود.

هفته بیست و دوم بارداری

گفتگو با یک مادر در هفته بیست و دوم بارداری

چند هفته بارداری؟ ۲۲ هفته
چقدر اضافه وزن داشته‌ای؟ ۳:۶۰ کیلوگرم
به لباس بارداری احتیاج داری؟ بله، البته
ترک‌های بارداری: خیر
خواب: آن طوری که دوست دارم، نمی‌خوابم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتی؟ سونوگرافی. همیشه دیدن فرزندت در سونوگرافی جذاب خواهد بود. من ویدئو کودکم را هنگامی که انگشت‌هایش را می‌مکید، مشاهده کردم.
آیا دلت برای چیزی تنگ شده است؟ دوست دارم کارهایی را که می‌خواهم، انجام دهم اما بارداری‌ مانع‌ام می‌شود.
حرکات جنین: فعالیت او بیشتر شده است.
ویار: مقدار زیادی میوه، برگر و ماست
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع داری؟ بله، من هنوز نمی‌توانم قهوه و دسر بخورم.
جنسیت: این یک سورپرایز است!
نشانه‌های زایمان: خیر
علائم بارداری: مقداری گرفتگی پا و کمردرد دارم.
سوراخ ناف‌ات داخل است یا خارج؟ داخل
حلقه ازدواج‌ات در دستت است؟ بلی و کاملا اندازه دستم است.
احساس‌‌ات چگونه است.. خوشحالی یا ناراحت؟ واقعا خوشحالم.
منتظر چه چیزی هستی؟ این که اتاق خواب نوزاد را می‌چینیم و فرزند بزرگم را به اتاقی بزرگ‌تر منتقل می‌کنیم.