هفته بیست و ششم بارداری – بارداری با درد کمر

599
هفته بیست و ششم بارداری

در هفته بیست و ششم بارداری شاید درد کمر به سراغ شما آمده باشد و نتوانید درست خم و راست شوید وزن کودک شما بیشتر شده است و او الان بیشتر برای بیرون آمدن تقلا خواهد کرد. با زیباجو همراه باشید.

وضعیت جنین

 هرچقدر که سیستم عصبی کودک شما رشد بیشتری می‌یابد حرکت او در بدن شما هماهنگی بیشتری دارد. اعصای مرکزی هم با رشد بیشتر جنین را قادر می‌سازد که دمای بدن خودش را با محیط اطرافش تنظیم کند.

او در این هفته خودش را آماده می‌کند تا چشم‌هایش را که مهر و موم به آن زده بود باز کند و شروع به پلک زدن می‌کند. انتظار نداشته باشید با چشم‌های مشکی یا قهوه ای رو به رو شوید رنگ‌های عنبه چشم‌های او به رنگ آبی یا خاکستری مایل به آبی است و تا چند ماه بعد از تولد رنگ ثابتی نخواهد داشت.

ریه‌های او با شاخه‌های برونش در بدنش تکامل می‌یابد. او همچنان در مایع آمنیوتیک تنفس می‌کند و این تمرین حسابی او را تا زمان تولد برای نفس کشیدن آماده می‌کند.  جنین در این زمان ۲ تا ۳درصد چربی را با خود حمل می‌کند. با این حال وزن‌گیری را تا هفته‌های آخر ادامه می‌دهد. این جنین ناقلا این هفته در حدود یک بادمجان است.

قد: ۳۹ سانتی متر

وزن: ۹۹۳ گرم

هفته بیست و ششم بارداری

وضعیت مادر

دراین هفته رحم به اندازه ۶ سانتی‌متر بالای ناف قرار می‌گیرد. این طبیعی است که در نیمه دوم حاملگی در هر هفته ارتفاع رحم یک سانتی‌متر افزایش یابد. در هفته‌های ۲۴ تا ۲۷ فشار خون شما افت کرده بود که در این دوران دوباره جریان خون شما افزایش می‌یابد. در این دوران کمردرد، گرفتگی عضلات پا و فشار به ناحیه لگنی به علت حمل بار سنگین احساس می‌کنید.

حتما بخوانید :   زیباجو : برای ارگاسم بهتر، این موارد را رعایت کنید

مراقبت های بارداری

«پره اکلامپسی» یا مسمومیت حاملگی در اثر افزایش فشار خون و اختلال در کارکرد کلیه‌ها و دستگاه عصبی مرکزی ایجاد می‌شود. نشانه‌های مختلفی برای ایجاد این مشکل وجود دارد که افزایش وزن، تورم و پف کردن ناگهانی دست‌ها، تاری دید، سردرد و دردشکم از جمله این نشانه‌هاست. در مسمومیت شدید حاملگی فشار خون به ۱۶ روی ۱۰ یا بالاتر میرسد.

  • معمولا استراحت مطلق در وضعیت خوابیده به پشت توصیه می‌شود.
  • کنترل دقیق فشار خون در طی بارداری و مراجعه منظم به پزشک لازم است

هفته بیست و ششم بارداری

تغذیه

تغییرات کوچک رژیم غذایی که می‌تواند به تفاوت‌های بزرگی بیانجامد

بسیاری از مادران از این که تمام مواد مغذی را هر روزه به رژیم غذایی خود راه دهند، احساس ناتوانی می‌کنند. ما در اینجا چند راه را به شما پیشنهاد می‌کنیم.

  • هر روز به همراه صبحانه، یک لیوان کوچک آب پرتقال بخورید. آب پرتقال منبع خوبی از ویتامین سی است که به سلامت لثه‌ها کمک می‌کند. در جذب آهن بدن نیز موثر است.
  • کولین برای رشد مغز کودک شما ضروری است. تخم مرغ، گوشت بدون چربی و بادام زمینی موادی هستند که سرشار از این ماده اند.
  • به جای کاهوی پیچ از کاهوی معمولی استفاده کنید. فیبر، ویتامین ب، اسید فولیک، کلسیم، پتاسیم و مواد معدنی موجود در کاهوی معمولی دو برابر کاهوی پیچ است. به علاوه ویتامین سی آن چند برابر است که به سلول های قرمز خونی کمک می‌کند.
  • مصرف لوتئین خود را افزایش دهید. لوتئین یکی از مهمترین مواد برای سلامت قوه بینایی شما است. کلم، اسفناج و ذرت منبع خوبی از این ماده است.
گفتگو با یک مادر در هفته بیست و شش بارداری
چقدر اضافه وزن داشته‌ای؟ من در هفته قبل ۴,۵ کیلوگرم اضافه وزن داشتم اما به دلیل بیماری اسهال، ۲.۲۶ کیلوگرم از وزنم کاهش یافت.
به لباس بارداری احتیاج داری؟ بله حتما
ترک‌های بارداری؟ خیر
خواب؟ کم خوابی‌ام بیشتر شده، به همین دلیل از بالش‌های بارداری بیشتری استفاده می‌کنم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتی؟ دوست ندارم درباره‌اش صحبت کنم اما این هفته اصلا هفته خوبی نبود.
آیا دلت برای چیزی تنگ شده است؟ بله، دلم برای دویدن و این که احساس خوبی داشته باشم، تنگ شده است. این بیماری رهایم نمی‌کند.
حرکات جنین: به نظر می‌رسد این کوچولو همیشه در حال تکان خوردن است، حتی زمان خواب.
ویار: این هفته ویار زیادی نداشتم.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع داری؟ تقریبا این هفته نسبت به همه چیز حالت تهوع دارم.
جنسیت کودک: این یک سورپرایز است!
نشانه‌های زایمان: خیر
علائم بارداری: گرفتگی عضلات به مقدار زیاد و کمی کمردرد و پا درد.
سوراخ ناف‌ات داخل است یا خارج؟ داخل
حلقه ازدواج‌ات در دستت است؟ بله و کاملا طبیعی است.
احساس‌‌ات چگونه است.. خوشحالی یا ناراحت؟ بیشتر مواقع خوشحالم فقط این هفته به دلیل بیماری، کمی اذیت شدم.
منتظر چه چیزی هستی؟ این که حالم بهتر شود و بتوانم حصارهای حیاط پشتی خانه را تمام کنم.
 هفته بیست و ششم بارداری