در هفته سی و دوم بارداری هستید و به نظر همه چیز طبق روال پیش می رود. درست است. آرامش داشته باشید و ادامه دهید. با زیباجو همراه باشید.

وضعیت جنین

جنین شما کمی عاقل تر شده و شیطنت را کنار گذاشته، شاید هم تنبل شده باشد، به هر حال خیلی حال و حوصله شیطنت کردن ندارد. البته او دیگر فضای برای این کار ندارد نه می‌تواند لگد بزند نه اینکه مشت‌های گره کرده‌اش را به شما نشان دهد. با این حال به شیوه جدید ورجه وورجه می‌کند و غلت می‌زند تا بتواند تکان بخورد.

الان او در از هفته گذشته ۲ سانت بلندتر شده منتها آنچه شما از قدش می‌بینید بیشتر از ۳۲ سانتی‌متر نیست چون او خودش را به شیوه همه جنین‌ها جمع کرده است. دست‌هایش با ناخن‌ و صورتش با موهای سیاهی که ممکن است روییده باشد زیباتر شده است. بیشتر ساعات روز را استراحت می‌کند تا وقتی پایش را بیرون از شکم مادر گذاشت حسابی انرژی برای آتش سوزاندن داشته باشد.

هفته سی و دوم بارداری

وضعیت مادر

در این هفته‌ها به دلیل تغییر وضعیت جنین و خم شدن سر او به سمت قسمت‌های تحتانی شکم شما، پاهای او زیردنده‌ها قرار می‌گیرد و در این شرایط ممکن است دردهای شدیدی زیر دنده‌های خود احساس کنید. اگر در این زمان پاهای این ناقلا زیر یکی از دنده‌های شما گیر کند که درد بیشتری را حس خواهیدکرد. برای آنکه دچار این مشکل نشوید در تمام روز پشت خود را صاف نگه دارید.

فشار رحم بقیه اندام‌های بدن شما را جا به جا خواهد کرد. در این زمان شکم شما حدود ۱۲ سانتی‌متر بالاتر از بدنتان قرار گرفته و طول رحم ۳۱ سانت شده است. این حالت احتمالا تعادل شما را بر هم می‌زند. دردهای کمر، کشاله‌های ران و پهلو به دلیل کشیدن شدن شکم طبیعی است و شما آن را در این دوران تجربه می‌کنید. خستگی، نفخ و ترش‌کردن هم علائمی است که نباید از وجود در خود بدن تعجب کنید.

حتما بخوانید :   زیباجو : ناسازگاری خونی مادر و جنین، علائمش چیست؟

مراقبت های بارداری

به دلیل بزرگ‌شدن شکم در این دوران حمام رفتن در این شرایط بسیار حساس می‌شود. اگرچه پزشکان با حمام رفتن مخالفتی ندارند، اما از آنجایی که هر گونه تکان‌خوردنی تعادل شما را به هم می‌زند سعی کنید با دقت بیشتری به حمام بروید. زمانی به حمام بروید که تنها نیستید و یکی از اعضای خانواده در کنار شماست تا در صورت بروز حادثه‌ای به شما کمک کند.

سرعت حرکت خود را کاهش دهید و آهسته‌تر قدم بردارید شما نمی‌توانید مثل گذشته راه بروید. این احتیاط را در بالارفتن از پله‌ها و در فصل زمستان هم رعایت کنید.

تغذیه

شما در هفته ۳۲ بارداری به سر می‌برید و ممکن است احساس کنید که نمی‌توانید مقدار غذای زیادی را در هر وعده مصرف کنید.

اگر احساس کردید که نمی‌توانید غذای خود را تمام کنید، نگران نباشید، طبیعی است. رحم شما بزرگ شده و به معده‌تان فشار می‌آورد که می‌‌تواند غذا خوردن را برایتان دشوار کند. اگر نمی ‌توانید غذای زیادی در هر وعده بخورید، وعده‌‌های غذایی خود را به وعده‌ای کوچکتری در طول روز تقسیم کنید.

تنها این را به خاطر بسپارید که مواد غذایی‌تان را از هر ۵ گروه مواد غذایی انتخاب کنید: حبوبات، سبزیجات، میوه، لبنیات و پروتئین

  • سعی کنید اسنک‌هایی که انتخاب می‌کنید، حداقل از دو گروه نام برده شده باشد.
  • هر وعده را از گروه‌های مختلف انتخاب کنید تا مواد مغذی لازم برای بدنتان، فراهم شود.

گفتگو با یک مادر در هفته سی و دوم بارداری

چند هفته بارداری؟ ۳۲ هفته
چقدر اضافه وزن داشته‌ای؟ ۴,۵ کیلوگرم اضافه وزن دارم.
به لباس بارداری احتیاج داری؟ من اکنون فقط از لباس بارداری استفاده می‌کنم.
ترک‌های بارداری؟ کمی
خواب؟ به دلیل کمردردم نمی‌توانم به خوبی بخوابم.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتی؟ گذراندن وقت با همسرم در مسافرت قبل از زایمان.
آیا دلت برای چیزی تنگ شده است؟ این که با فرزند بزرگم بازی کنم.. با او بدوم.
حرکات جنین: آنقدر زیاد است که گویی من در شکمم یک شهربازی دارم.
ویار: دلم مانند قبل بستنی می‌خواهد.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع داری؟ فعلا نه
جنسیت کودک: این یک سورپرایز است!
نشانه‌های زایمان: خیر
علائم بارداری: کمردرد
سوراخ ناف‌ات داخل است یا خارج؟ تقریبا صاف است.
حلقه ازدواج‌ات در دستت است؟ بله و کاملا طبیعی است.
احساس‌‌ات چگونه است.. خوشحالی یا ناراحت؟ خوشحالم.
منتظر چه چیزی هستی؟ این که فرزند بزرگم در این هفته به اتاق جدیدش نقل مکان می‌کند.

حتما بخوانید :   مشکلات دستگاه تناسلی در نوزادان دختر

هفته سی و دوم بارداری