هفته سی و سوم بارداری – رشد کودک ادامه دارد

591
هفته سی و سوم بارداری

شما در هفته سی و سوم بارداری هستید و ۷ هفته دیگر به زایمان شما باقی مانده است! کودک شما با رشد بیشتری مواجه شده است و روز به روز درحال رشد کردن است. با زیباجو همراه باشید.

وضعیت جنین

او احتمالا ثانیه شمارش را آماده کرده و بی‌صبرانه برای آغوش شما انتظار می‌کشد. البته این حسی است که شما هم به او دارید. در این هفته بدن او به طور کامل تشکیل شده و دیگر هیچ گریم جدیدی به او اضافه نخواهد شد. ممکن است او برای به دنیا آمدن عجله داشته باشد و چند هفته زودتر خودش را به شما برساند. با این حال جای نگرانی نیست. اگر هم زود به دنیا بیاد دستگاه انکوباتور مراقبش خواهد بود تا نوزاد کاملا آماده شود.  او اکنون ۲ کیلوگرم شده که چندان هم کم نیست.

وضعیت قد او را اگر بخواهید به شما می‌گوییم در حدود ۴۴ سانتی‌متر شده است. با آنکه استخوان‌های او حسابی سخت شده با این حال استخوان‌های سرش هنوز به هم نچسبیده‌اند و نرم هستند. در این هفته آخر او حسابی در حال بدنسازی است و می‌خواهد وقتی به دنیا می‌آید روی فرم باشد به همین علت در حال وزن‌گیری است. با آنکه فضایی برای شیطنت ندارد ولی کنجکاویش را درباره بند ناف نمی‌تواند پنهان کند و گاهی با آن بازی می‌کند.

قد: ۴۸ سانتی متر

وزن: ۲۳۶۶ گرم

هفته سی و سوم بارداری

وضعیت مادر

این روزها احساس می‌کنید مثل بادکنکی شده‌اید که مدام باد می‌شود. دست‌ها و پاهایتان و حتی صورتتان هم به این افزایش حجم ادامه می‌دهد. شاید مجبور شوید که از مچ بند یا کمربندهای حاملگی استفاده کنید، اما این ورم ها احتمالا تا بعد از زایمان با شما همراه خواهد بود. رحم شما این هفته ۵۰۰ برابر حالت طبیعی شده است. بدخوابی دوباره به سراغ شما آمده و تکرر ادرار و خواب‌های آشفته ممکن است شما را رها نکند.

حتما بخوانید :   زیباجو : علت دل درد نوزاد، راهکار چیست؟

مراقبت های بارداری

اگر نوزاد پیش از هفته  ۳۸ متولد شود «نوزاد نارس» نامیده می‌شود. نوزادانی که بین هفته‌های ۳۸ تا ۴۲ به دنیا می‌آیند به اصطلاح پزشکی «نوزاد رسیده» هستند. اما اصطلاحی هم وجود دارد به نام «نوزادان زودرس» بین نوزادان نارس با نوزادان زودرس تفاوتی هست و این تفاوت به تکامل اعضای بدن او مثل دستگاه تنفسی بر می‌گردد.

اگر نوزادای زودتر از هفته ۳۸ به دنیا بیاید و دستگاه تنفسی‌اش کامل شده باشد به آن نوزاد زودرس می‌گویند در صورتی که اگر دستگاه تنفسی او به صورت کامل شکل نگرفته باشد او را نوزاد نارس می‌خوانند. نوزاد نارس ممکن است دچار مشکلاتی مثل کم‌وزنی شوند این نوزادان وزنی کمتر از ۲ کیلو و ۵۰۰ گرم دارند. نوزادان نارس را خطر عقب‌ماندگی جسمی و ذهنی تهدید می‌کند.

تغذیه

روش درست غذا خورد: چگونه و چه وقت؟

حال که شما در هفته ۳۳ بارداری خود به سر می‌برید، انتخاب مواد غذایی، زمان مصرف و مقدار آن می‌تواند بر سلامت شما و جنین‌تان تاثیر بگذارد.

اگر خوردن غذایی خاص یا مصرف آن در زمانی خاص موجب نفخ، سوزش سر دل یا دیگر علائم ناراحت کننده در شما شد، به طور موقت آن عادات غذایی را تغییر دهید.

پس از تولد کودکتان، شما می‌توانید مواد غذایی مورد علاقه خود را به برنامه خود اضافه کنید.

از مواد مغذی موجود در غذا حتی برای میان وعده‌های کوچک نیز اطمینان حاصل کنید. این مواد باید هم برای شما و هم برای فرزندتان مفید باشد.

روش‌هایی برای دریافت میوه‌ و سبزیجات لازم روزانه

اگر به دنبال راهی می‌گردید که مقدار ½۲ فنجان سبزیجات‌ و ۲ فنجان میوه پیشنهادی خود را در طول روز مصرف کنید، به این نکات توجه کنید:

  • میوه‌های تازه را با ماست کم چرب یخ زده مصرف کنید.
  • پرتقال را به سالاد خود بیافزایید.
  • نخودهای سبز یخ زده را به سوپ نودل مرغ خود اضافه کنید.
  • در میلک شیک، میوه بریزید.
  • به جای استفاده از شربت روی پنکیک یا تست فرانسوی، روی آنها را با میوه‌های تازه بپوشانید.
گفتگو با یک مادر در هفته سی و سوم بارداری
چند هفته بارداری؟ ۳۳ هفته
چقدر اضافه وزن داشته‌ای؟ ۴,۵ کیلوگرم
به لباس بارداری احتیاج داری؟ بله
 ترک‌های بارداری؟ کمی
خواب؟ زیاد تکان می‌خورم. شاید دلیل آن کمر درد باشد یا این که فرزندم یادش افتاده ورزش کند.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتی؟ زمانی که فرزند بزرگم به اتاق خودش رفت. (۲ شب در اتاقش خوابیده است)
آیا دلت برای چیزی تنگ شده است؟ این که به راحتی بتوانم کفش‌هایم را به پا کنم.
حرکات جنین: شاید باور کردنی نیست. دوست دارم از زمانی که او در شکمم تکان می‌خورد، فیلم برداری کنم.
ویار: شکلات به خصوص M&Ms، بستنی بادام زمینی. وای خیلی خوشمزه است!
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع داری؟ نه خداروشکر
جنسیت کودک: این یک سورپرایز است!
نشانه‌های زایمان: خیر، فقط  گرفتگی عضلاتم بیشتر شده است.
علائم بارداری: کمردرد
سوراخ ناف‌ات داخل است یا خارج؟ تقریبا صاف است.
حلقه ازدواج‌ات در دستت است؟ بله و کاملا طبیعی است.
احساس‌‌ات چگونه است.. خوشحالی یا ناراحت؟ خوشحالم.
منتظر چه چیزی هستی؟ خواهرم برای جشن سال نو نزد ما می‌آید. ۳۴ هفته به جشن سال نو مانده است.