هفته سی و ششم بارداری – زود باش کوچولو زود باش!

628
هفته سی و ششم بارداری

دیگه داریم به آخرهای بارداری می رسیم تو هفته سی و ششم بارداری هستیم! زود باش کوچولو زود باش! بیا بیرون پیش مامان و بابا!!! با زیباجو همراه باشید.

وضعیت جنین

به نظر می‌رسد که حسابی مظلوم شده باشد و برای اینکه دل شما را بدست بیاورد تکان‌هایش را کم کرده. اصلا گولش را نخورید جای کافی ندارد و گرنه آنچنان شیطنت می‌کرد که دلتان می‌خواست همان موقع از شکمتان بپرد بیرون.

فکرش را بکنید که هنوز هم روزی ۳۰ گرم وزن اضافه می‌کند. می‌خواهد بعد از تولد حسابی خودنمایی کند. همه چیز در بدن او بعد از تولد برای ورود به دنیای جدید آماده است. ریه‌های جنین تنها عضوی است که تا آخرین لحظه‌ها در حال تکامل است و در بیشتر موارد نارسایی این عضو پس از تولد مشکل ایجاد می‌کند.

قد: ۵۰,۵ سانتی متر

وزن: ۳۱۸۲ گرم

 36-weeks-pregnant-soon-baby-soon-e1357176744208

وضعیت مادر

قله رحم در این هفته دقیقا به زیر استخوان جناق سینه می‌رسد. اگر اولین باری است که باردار شده‌اید ظرف چند هفته بعد سر کودک داخل حفره رحم شما قرار بگیرد. با وقوع چنین حالتی مشخص می‌شود که کودک توانایی عبور از حفره‌ها لگن را به راحتی دارد یا نه؟ در بارداری‌های بعدی این حالت تا زمان شروع دردهای زایمانی برای مادر ایجاد نمی‌شود. اما قرار گیری او در لگن حس خوشایندی نیست حس شما این گونه است که توپی در بین پایتان قرار دارد و هر لحظه ممکن است به پایین بیفتند. اما این اتفاق نمی‌افتد.

مراقبت های بارداری

شما در این هفته یک کودک کاملا رشد کرده را در بدن خود حمل می‌کنید. بنابراین ورزش مداوم و سبک در این دوران می‌تواند انرژی زیادی به شما دهد. پیاده روی یکی از بهترین مواردی است که شما می‌توانید در طول زایمان هم آن را انجام دهید.

حتما بخوانید :   زیباجو : بارداری خارج از رحم، مهم ترین علت/ صدای دکتر

جفت سر راهی

جفت سر راهی معمولا در سه ماهه آخر حاملگی اتفاق می‌افتد. خونریزی بدون درد با حجم زیاد و با رنگ روشن ممکن است از هفته ۲۸ حاملگی دیده شود. قرارگرفتن جفت سر راهی معمولا به خود جنین آسیبی نمی‌رساند و تنها در هنگام زایمان است که این فرایند را دشوار می‌کند.

اگر جفت سر راهی در نیمه اول بارداری اتفاق بیفتد با بزرگ‌شدن رحم جفت به بالا حرکت می‌کند و مشکلی هم برای جنین ایجاد نمی‌کند. پزشک هم روند حرکت جفت را با سونوگرافی مورد بررسی قرا می‌گیرد. بعد از هفته های ۳۲ یا ۳۴ هم باید سونوگرافی انجام شود تا محل دقیق جفت تعیین شود. فقط در نیم یا یک درصد از مواقع جفت در پایین رحم باقی می‌ماند. با این حال اگر در طول مدت سه ماه دوم یا سوم جفت در سر راه باشد و خطری مادر یا جنین را تهدید کند عمل سزارین انجام می‌شود.

هفته سی و ششم بارداری

تغذیه

مصرف مواد مغذی سالم و متعادل نه تنها برای شما و کودکتان در این دوره لازم است بلکه انرژی لازم را برای شیردهی و بهبود اندام‌تان پس از زایمان، فراهم می‌کند.

بسیاری از زنان باردار سوزش معده را در این دوره تجربه می‌کنند که دلیل آن تغییرات فیزیکی و هورمونی است که در طول بارداری در بدن‌تان رخ می‌دهد. برای جلوگیری از آن از خوردن این مواد خودداری کنید:

  • غذایهای تند و پر چرب
  • شکلات
  • مرکبات
  • قهوه

وعده‌های غذایی‌تان را زیاد و مقدار غذای هر وعده را کم انتخاب کنید. آهسته غذا بخورید و به خوبی آن را بجویید.
هنگام غذا خوردن صاف بنشینید و برای جلوگیری از نفخ معده، حداقل تا ۲:۳۰ بعد از غذا خوردن دراز نکشید.
به مقدار زیاد آب بنوشید.

گفتگو با یک مادر در هفته سی و شش بارداری
چقدر اضافه وزن داشته‌ای؟ ۷,۷۰ کیلوگرم
به لباس بارداری احتیاج داری؟ بله البته
 ترک‌های بارداری؟ کمی
خواب؟ به غیر از زمان‌هایی که به دلیل خواب رفتن پاهایم مجبورم حالت بدنم را تغییر دهم، خوب می‌خوابم. به ندرت هم به دستشویی می‌روم. شاید به دلیل خستگی زیاد در طول روز است.
بهترین لحظه‌ای که در این هفته داشتی؟ زمانی را که با خانواده‌ام برای سال نو گذرانیدم.
آیا دلت برای چیزی تنگ شده است؟ بیشتر اوقات. می‌دانم که هیچ وقت گذشته بر نمی‌گردد اما سعی می‌کنم قبل از تولد کودکم تمام کارهایم را انجام دهم، طوری که گاهی فراموش می‌کنم باردارم. به عنوان مثال بیش از پیش به فرزند بزرگم و همسرم توجه می‌کنم. زمان مثل برق می‌گذرد.
حرکات جنین: بله زیاد و البته سکسکه‌های او نیز اضافه شده است.‌
ویار: به چیز خاصی ویار ندارم اما از خوردن گریپ فروت و شکلات لذت می‌برم، البته نه با هم.
آیا نسبت به چیزی حالت تهوع داری؟ نه ولی باز هم نمی‌توانم قهوه بخورم. خیلی عجیبه!
جنسیت کودک: این یک سورپرایز است!
نشانه‌های زایمان: گرفتگی عضلاتم بیشتر شده است.
علائم بارداری: کمردرد و گرفتگی پاها (خوشبختانه سوزش معده‌ام از بین رفته است)
سوراخ ناف‌ات داخل است یا خارج؟ تقریبا صاف است.
حلقه ازدواج‌ات در دستت است؟ بله و کاملا طبیعی است.
احساس‌‌ات چگونه است.. خوشحالی یا ناراحت؟ خوشحالم اما از کارهایی که باید قبل از تولد فرزندم انجام دهم، نگرانم.
منتظر چه چیزی هستی؟ این که کارهایم را انجام دهم و آخر هفته با خانواده‌ام به یک رستوران خوب بروم.