عوارض کمبود آهن در نوزادان چیست؟

265

 کمبود آهن در نوزادان

با توجه به گفته ی محققان دانشگاه سوئد، کمبود آهن در نوزادان ممکن است مستقیما بر روی مشکلات رفتاری آینده ی کودک موثر باشد.

پزشکان حرفه ای ایالات متحده، در حال حاضر مصرف مکمل آهن را در سنین ۴ تا ۶ ماهگی به والدین توصیه می کنند، چه تغذیه ی نوزاد با شیر مادر باشد یا با شیر خشک. دانشمندان همچنین مصرف مکمل آهن را برای کودکان کم وزن متولد شده، که زمان کافی در رحم برای ذخیره ی مواد غذایی نداشته اند و در پایان دچار کمبود آهن می شوند، توصیه می کنند. مکمل های آهن با هدف افزایش رشد مغز و جلوگیری از مشکلات رفتاری در دوران کودکی مفید است.کمبود آهن در نوزادان

مطالعه ی سوئدی یک گروه از نوزادان کم وزن هنگام تولد را با ۹۵ نوزادی که با وزن متوسط متولد شدند را مقایسه کرده است. آنها همچنین رفتار ۲۸۵ نوزادی که با وزن ۲ تا ۲/۵ کیلوگرم به دنیا آمدند را تحت نظارت خود قرار دادند، وقتی که کودکان به سن  ۶ هفتگی رسیدند پژوهشگران به یک گروه از آنها به ازای هر گیلوگرم وزن نوزاد، ۱ تا ۲ میلی گرم قطره ی آهن به آنها دادند. اما گروه دیگر هر روز تا ۶ ماهگی قطره های تقلبی بدون آهن می گرفتند. سپس در سن ۳ سال و نیم از بچه ها تست IQ گرفته شد و والدین رفتار کودکان خود را بررسی کردند.

یافته ها نشان داد که تفاوت IQ در نوزادانی که با وزن کمتر از متوسط متولد شده بودند و در رژیم غذایی آنها آهن قرار داده شده بود، وجود داشت.  اما در کودکانی که قطره های بدون آهن می گرفتند مشکلات رفتاری اعم از پاسخ عاطفی و اضطراب، مشکلات افسردگی و حتی عدم توجه به پدر و مادر خود در آنها مشاهده شد.images (9)

حتما بخوانید :   غذای غنی از آهن

دکتر دوملوف از دانشگاه یومآ که در این مطالعه کار می کرد می گوید: این مطالعه قویا نشان داد که مصرف مکمل آهن برای بچه ها مخصوصا نوزادان کم وزن یک ایده ی خیلی خوب است.

دکتر مدلوف همچنین درباره ی اهمیت آگاهی پدر و مادر از آهن مورد نیاز نوزاد خود قبل از ترک بیمارستان اشاره کرده است.

منبع: activebeat.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید