چاقی و دیابت دوران بارداری چه خطراتی به همراه دارد؟

157

چاقی و دیابت بارداری رشد جنین را ۵ برابر بیشتر می کند.

علاوه براین دیابت و چاقی حاملگی در زنان باردار کودک را در معرض خطر ابتلا به چاقی و دیابت در دوره های بعدی زندگی خود نیز قرار می دهد.

کودک در رحم یک مادر چاق، که دچار دیابت حاملگی نیز شده است، احتمال دارد که اندازه جنین در ماه  ششم بارداری پنج برابر بزرگ تر باشد. آیا می دانید که ۱۰% از زنان باردار در معرض خطر ابتلا به دیابت بارداری می باشند؟ در ادامه با “زیباجو” همراه شوید.

مطالعات نشان داده است که علاوه بر این کودک در زندگی آینده ی خود بیشتر در معرض ابتلا به چاقی و دیابت قرار می گیرد. مطالعات نشان داده است که رشد زیاد جنین در هفته های قبل از انجام غربالگری دیابت بارداری آغاز می شود. این نشان می دهد که برنامه های غربالگری باید زودتر انجام شود تا بتوان سلامت کودک را در آینده تامین نمود. شرایط معمولا از طریق ترکیب رعایت رژیم غذایی و انجام فعالیت های فیزیکی قابل کنترل می باشد. البته اگر جواب مناسب از این طریق گرفته نشود پزشکان دارو را پیشنهاد می دهند.

ورزش در بارداری چه تاثیری درسلامت جنین دارد

مطالعات نشان می دهد که کودکان زنانی که برای آنها دیابت حاملگی تشخیص داده شده است پیش از این تشخیص و انجام آزمایش به صورت غیر طبیعی بزرگ شده اند. با توجه به خطری که دیابت حاملگی، هر دو، مادر و نوزاد را تهدید می کند، طبق یافته ها پیشنهاد می شود که تست غربالگری زودتر در حاملگی انجام شود که ممکن است به بهبود کوتاه مدت و طولانی مدت برای این زنان کمک کند.

حتما بخوانید :   معضل کم خونی بارداری

دیابت بارداری

بررسی داده های اسکن اولتراسوند بیش از ۴۰۰۰ مادر در هفته های ۲۰ تا ۲۸ که برای ارزیابی رشد جنین خود در رحم انجام دادند، با مشاهده ی رشد بیش از حد جنین برای اولین بار دریافتند که دچار دیابت حاملگی شده اند. نتایج نشان داد که ترکیبی از دیابت و چاقی حاملگی تقریبا با خطر پنج برابری رشد بیش از حد جنین در اسکن ۲۸ هفته همراه بوده است. از این رو، نوزادان در زمان تشخیص بزرگ هستند، و یافته ها نشان می دهد که شروع اختلال رشد جنین در دیابت بارداری به قبل از زمان معمول برای تست غربالگری باز می گردد. به همین دلیل زنان باردار در معرض خطر بالاتری از ابتلا به دیابت نوع ۲ هستند.

گریه ی نوزاد

غربالگری اولیه ممکن است به خصوص برای زنان چاق مفید باشد، زیرا که در در بین این زنان رشد جنین در هفته ی ۲۰ غیر معمول می باشد. هر گونه مداخله با هدف کاهش خطر وزن غیر طبیعی نوزادان در هنگام تولد در زنان چاق باید انجام شود چه بسا بهتر است که این برنامه از قبل اجرا شود.

منبع: .thehealthsite.com

افزودن دیدگاه

لطفا دیدگاه خود را بنویسید
لطفا نام خود را وارد کنید