برای دردهای دوره بارداری، توصیه شده است که از برخی خوراکی‎ها پرهیز شود و در این دوران، گرمی بیش از حد، نباید مصرف کرد و برای حل مشکل ورم پا، یک سری داروهای گیاهی، توصیه شده است.در دوره بارداری، خانم باردار ممکن است با مشکلاتی چون دردهای پراکنده، حالت تهوع و ورم پا مواجه شود که در این رابطه، چند پیشنهاد از دیدگاه طب سنتی، مطرح می‎شود.

دردهای پراکنده در اوایل بارداری

از جمله مشکلات اوایل بارداری، کمردرد، درد پشت، درد پهلو، درد دست و پا است. در این موارد، هرگز نباید نواحی کمر و  شکم را فشار داد یا مالید و دارو نهاد چون موجب عدم انعقاد نطفه و عدم جایگزینی صحیح آن می‎شود و حتی ممکن است منجر به سقط گردد. در این شرایط، باید از مصرف خوراکی‎های خیلی سرد و لزج و خوردنی‎های تند و تلخ، خودداری کرد. همچنین از پرش، جهش و حرکات شدید اجتناب شود. لازم است که مادران باردار، پهلوها را با پشم نرم بپوشانند و گرم نگه دارند. در مصرف گرمی‎ها، زیاده‏‎روی نکنید. در دوران بارداری، گاهی بادی در معده و روده می‎پیچد. برای رفع این مشکل، از «معجون زیره» یا «زیره و رازیانه و هل» بعد از صرف غذا، استفاده کنید.

تهوع و استفراغ بارداری

تهوع و استفراغ بارداری، یکی از مشکلات شایع، خصوصاً در اوایل حاملگی است. معمولاً این حالت از ماه اول تا پایان ماه چهارم رخ می‎دهد. علت آن، حبس شدن مواد در رحم و متصاعد شدن بخاراتی از این مواد به سمت سر، دماغ، قلب و معده است. درمان این حالت، تنها از ماه چهارم به بعد اشکالی ندارد اما پیش از آن باید احتیاط کرد. اگر حالت تهوع، زیاد است و فرد شرایط قی کردن آسان را دارد، او را تشویق به قی می‎کنیم تا از حالت تهوع راحت شود و این در حالتی است که در اثر قی کردن، هیچ‎گونه فشاری بر او وارد نشود.  تحریک به قی کردن با موادی چون «شوید و تخم ترب» و «آب گرم» صورت گیرد.

حتما بخوانید :   زیباجو : وزیر بهداشت دست به تیغ می شود - خبرگزاری مهر | اخبار ایران و دنیا

ورم پاها

ورم پشت پا از مشکلات شایع در دوره بارداری است مخصوصا اگر جنسیت جنین، دختر باشد.

اگر این ورم شدید باشد، باید حضض را با آب کلم و یا صبر و فوفل و صندل را با آب تاجریزی بر عضو بریزید و برگ‌ گل کلم پخته را به آن اضافه کنید، روغن گل با سرکه را بر پای ورم کرده بماید و یا نمک را با سرکه مخلوط نموده و بر عضو بریزند.

زیباجو

افزودن دیدگاه